Největší obsah vitamínu K
Vitamín K snižuje hladinu Warfarinu v krvi. Potraviny s velkým obsahem vitamínu K jsou například játra, brokolice, růžičková kapusta, a zelená listová zelenina (špenát, mangold, koriandr, kapusta a zelí). Pokud užíváte Warfarin, měli byste se vyhnout náhlým změnám v denním příjmu těchto potravin.
Zakázané potraviny při léčbě Warfarinem
Pokud užíváte Warfarin, může se stát, že narazíte na lékaře, kteří vás budou upozorňovat na nutnost dodržování „warfarinové diety“, která spočívá v omezení až vyloučení všech druhů zeleniny obsahujících větší množství vitamínu K. Doporučený denní příjem zeleniny by však neměl negativně ovlivnit interakce mezi těmito dvěma látkami. Vstřebatelnost a využitelnost vitamínu K v lidském organismu ze zeleniny není velká a neodpovídá tedy tabulkovým údajům o obsahu vitamínu K v jednotlivých druzích zeleniny. Navíc zelenina obsahuje důležité vitamíny a minerální látky a množství jiných nutričně významných faktorů, které jsou důležité v prevenci kardiovaskulárních či nádorových onemocnění. Dieta při užívání Warfarinu spočívá tedy v nalezení rovnováhy v denním konzumování zeleniny bez větších výkyvů v množství.
Podle nejnovějších vědeckých poznatků je důležité, abyste se při léčbě Warfarinem snažili o vyvážený příjem vitamínu K. To znamená jíst zeleninu pokud možno denně v přibližně stejném množství. Nepřehánět to nárazově s velkými dávkami. Zelenině se ale určitě nevyhýbejte. Důležité je chodit na pravidelné kontroly INR (Quick) a individuální situaci konzultovat s lékařem, který upraví dávku Warfarinu podle potřeby.
Během užívání Warfarinu je nutné docházet pravidelně na testy krevní srážlivosti a aktuálně dávku léku upravovat. Jedině tak lze zajistit účinnost a bezpečnost léčby, aniž by se musel omezovat příjem zeleniny. Alkohol by se naopak měl omezit na minimum, protože může zvýšit účinek léku, což vede k vyššímu nebezpečí krvácení. Alkoholickým nápojům s vysokým obsahem alkoholu byste se měli vyhnout úplně.
Jak již bylo napsáno, poznatky vědy jdou kupředu a k dnešnímu dni existují důkazy, že i některé bylinné, vitamínové a minerální produkty mohou měnit hladinu Warfarinu v krevním řečišti nebo mohou přímo ovlivnit srážlivost krve samy o sobě.
Jsou to například tyto doplňky stravy:
- chondroitin a glukosamin;
- koenzym Q10, známý jako ubichinon či ubidecarenone;
- ďáblův dráp (Harpagophytum procumbens);
- dong quai, známý jako danggui nebo čínská angelika (Angelica sinensis);
- doplňky s rybím olejem, které obsahují kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a dokosahexaenové kyseliny (DHA);
- jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba);
- ženšen (Panax ginseng);
- zelený čaj (Camellia sinensis);
- jírovec (Aesculus hippocastanum);
- čínské bobule známé jako Di Gu Pi, Goji Berry, Gou Qi Zi (Lycium barbarum);
- extrakt z papáji (obsahuje papain);
- třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum);
- vitamín A;
- vitamín K;
- libavka (Gaultheria).
- Avokádo;
- brusinková šťáva;
- len (lněné semínko);
- česnek;
- zázvor;
- mango;
- cibule;
- papája;
- mořské řasy (sushi);
- sójové bílkovinné produkty (včetně sójového mléka a tofu).
Warfarin a česnek
Česnek má schopnost inhibovat shlukování krevních destiček. Tato vlastnost může zvětšit riziko zvýšené krvácivosti. Pacienti užívající Warfarin by se tedy měli vyhnout užívání jakéhokoli extraktu z česneku a neměli by konzumovat více než jeden stroužek česneku denně.
Warfarin a červená řepa
Konzumace červené řepy se s užíváním Warfarinu nevylučuje, ale je důležité přijímat zhruba stejné množství zeleniny denně.
Warfarin a Paralen
Paracetamol, což je účinná látka Paralenu, lze při souběžné léčbě s Warfarinem bez obav použít. Pokud by byly bolesti silné a paracetamol by nestačil, může lékař předepsat silnější analgetika ze skupiny opioidů.
Náhrada za Warfarin
Kritici Warfarinu uvádějí, že lék je špatný už proto, že byl vyvinut a používán jako jed na hlodavce. Dále jim vadí, že působí proti vitamínu K, který je důležitý pro mnoho životních funkcí. Současně, že předepsaná dieta, která je založena na odmítání různých druhů zeleniny a jiných zdraví prospěšných látek, dále poškozuje naše tělo a brání přirozenému uzdravení. Pacienti užívající Warfarin údajně mohou trpět rozsáhlým vnitřním krvácením, které vede až ke smrti. Při používání tohoto léku se navíc mohou objevovat různé obtíže lokálního charakteru, jako je nekróza kůže.
Příznivci Warfarinu pak argumentují mnoha zachráněnými životy a tím, že pro určité typy použití neexistuje pro lékaře odpovídající náhrada. Jiných léků na ředění krve je sice celá řada, mají dokonce naprosto odlišná složení, ale nehodí se na některé diagnózy. Mnozí pacienti podle nich nepociťují žádné vedlejší účinky a spokojeně užívají dlouhá léta Warfarin. Lékaři také nebývají v poslední době tak příkří ohledně diety, takže léčba Warfarinem je spojena s menšími nepříjemnostmi, než tomu bylo dříve.
Skutečnost je taková, že mnoho léků bylo objeveno náhodně, mnoho léků sloužilo původně jako něco jiného a samozřejmě mnoho léků jsou jedy. Proto bychom měli s léky zacházet opatrně a měli bychom se zajímat o své zdraví a o to, co nám lékaři předepisují. Je také něco jiného, když pacient bere jeden či dva léky, které jsou podstatné pro jeho přežití.
Existuje celá řada přírodních produktů, které ovlivňují srážlivost krve v tom smyslu, že ji snižují. Z nejběžnějších jde o obyčejnou vodu, vitamín C, zelený i černý čaj, kajenský pepř, česnek, cibuli, kurkumu, kopr, hrozinky, brusinky, sušené švestky a třešně, ginkgo bilobu a vitamín B6. Konzumací těchto produktů rozhodně chybu neuděláte, naopak snížíte riziko mrtvice a infarktu za předpokladu, že jste zdraví.
V současnosti jsou na trhu k dostání i nové léky, které by mohly nahradit Warfarin, například Pradaxa, Xarelto, Eliquis.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Grapf