Příčiny
Příčinou tohoto svědění může být chlór, někdo má bohužel na chlór výrazně citlivější kůži a nedá se s tím nic dělat. Můžete zkusit před koupelí nějaké antihistaminikum (lék proti alergii). Kůži na nohou pravidelně promazávejte po sprchování, nepřesušujte ji například sprchovými gely a podobně.
Nebo můžete být alergičtí na sprchové gely, místo toho tedy zkuste speciální sprchové oleje (například Balneum Hermal plus). Můžete také užívat některé volně prodejné antihistaminikum (Zyrtec, Zodac, Claritine).
Svědění kůže bývá nejčastěji způsobeno její suchostí, ale také různými ekzémy. Kůži promazávejte několikrát denně například Ambiderman krémem, modrou Indulonou a podobně. Pokud se na kůži tvoří nějaké projevy a svědění neustupuje, tak navštivte kožního lékaře.
Za svědění může často psychika, ale i špatná funkce jater, případně hodně kyseliny močové. V tom případě se doporučuje užívat večer jaterní čaj nebo ostropestřec mariánský, hodně pít vodu, nebo ředěné 100% šťávy ovocné a zeleninové. Také se doporučuje vyšetření krve.
Svědění kůže na lýtkách
Svědění kůže na lýtkách bývá způsobeno sprchováním v horké vodě. Používejte ke sprchování spíše vlažnou vodu a uvidíte, že potíže odezní.
Svědění kůže na stehnech
Příčin svědění kůže na stehnech je velké množství, od suché kůže, alergické reakce, hormonálních vlivů až přes určitá vnitřní onemocnění. Škrábáním se svědění kůže zhoršuje, protože se uvolňují látky podporující pocit svědění. I zapocení svědění zhoršuje, proto je třeba intenzivnější v noci. Kůži zkuste promazávat například Ambiderman krémem (lze zakoupit v lékárně). Vylučte z potravy kořeněná jídla, citrusy, čokolády, ořechy, džusy a podobně. Pokud projevy přetrvávají, vyhledejte lékaře.
Svědění chodidel
Nejběžnějšími příčinami svědění chodidel jsou suchá pokožka, případně alergická reakce. Ta může být způsobena mnoha faktory, ať už se jedná o jídlo, oblečení, kosmetiku, nebo například slunce. Další příčiny už nejsou tak hezké, neboť se jedná o plísňové infekce (mykóza nohou), dermatitidu, lupénku nebo ekzém.
Snažte se nosit prodyšné ponožky z přírodních materiálů. O to samé se snažte i u obuvi. Noste kvalitní obuv a během letních měsíců ideálně i otevřenou, aby vaše chodidla mohla dýchat a zbytečně se nepotila. Právě vlhko a pot mohou způsobit mykózu nohou, proto dbejte na sucho a čistotu. Pro správnou hydrataci se doporučuje taktéž používat hydratační krém na nohy, který vaši pokožku hydratuje, renovuje a zklidňuje, takže kůže bude svěží a pevná. Rovněž může pomoci například postižené místo sprchovat studenou vodou nebo rovnou přikládat led. Dalším krokem zejména u ekzémů je potřebná dostatečná hydratace pokožky, případně můžete použít různé zklidňující léky na pokožku. Pokud se ovšem vaše problémy se svěděním opakují, doporučuje se návštěva specialisty na kožní problémy.
Svědění holeně
Pokud svědění holeně není způsobeno infekcí nebo jinou diagnostikovanou příčinou, může souviset se suchou pokožkou, která bývá v oblasti bérců často spojena s chronickou žilní nedostatečností. Doporučuje se tedy pokožku bérců pravidelně 2–3x denně ošetřovat mastným krémem, například Excipial mastným krémem, který se dá volně zakoupit v lékárně.
Svědění prstů na nohou
Svědění prstů na nohou bývá nejčastěji způsobeno plísněmi. Na plíseň mezi prsty se může použít mast Mykoseptin, vhodný je i arganový olej. Arganový olej má mimořádně vysoký obsah antioxidantů a vitamínů, které kůži vyživují tak, že se s napadením plísněmi dokáže lépe vyrovnat sama. Není to tvrdá chemie s okamžitým protiplísňovým účinkem, takže pokud je ložisko plísně rozsáhlejší, je vhodné v první fázi použít Mykoseptin a arganový olej až následně, jako prostředek pro zklidnění a zlepšení kvality kůže. Tento olej také pomáhá i v prokrvování kůže společně se střídáním horké a studené vody a dodržováním zásad prevence.
Svědění kotníků
Svědění v oblasti kotníků může být způsobeno svrabem. Svědění, podrážděná kůže, zanícené póry, to jsou zcela běžné projevy na kůži i u zcela zdravých lidí. Jenže se může jednat o svrab. Nehledě na to, že kůže poškozená svrabem se i po vyléčení hojí pěkně dlouho – i několik týdnů. Jediný relativně „spolehlivý“ ukazatel je, že v noci ke svědění nedochází. Jinak onemocnění svrabem vždy patří do rukou dermatologa.
Svědění nohou večer
Svědění nohou večer, jak již bylo popsáno výše, může způsobovat svrab. Svrab je infekční kožní onemocnění, které způsobuje roztoč jménem zákožka svrabová a jde o relativně častou dermatózu.
Svědění nohou v zimě
V zimních měsících kůže velmi trpí. Ve vzduchu je tak málo vlhkosti, že je pokožka přesušená, nepříjemně pne, svědí, objevují se na ní vyrážky, praskají žilky. Přirozený ochranný kožní film je oslaben, a proto je pokožka zranitelnější, snáze na ní vzniknou odřeniny a odpařováním vody ztrácí potřebnou hydrataci. Pomůže jediné – důkladná hydratace. Jednou týdně si udělejte čas, ponořte ruce do teplé lázně z oleje, která kůži promastí a dodá jí vitamíny a výživné látky. Tvrdé paty (a další místa) na nohách pravidelně obrušujte pemzou a promazávejte je speciálními krémy.
Autor: © svevi
Foto: © Conrad Nutschan