Zinek a pleť
Zinek je vzácný stopový prvek, jehož příznivé účinky jsou známy již od starověku. Pro správné fungování lidského těla je velmi důležitý a nepostradatelný. Představuje součást téměř všech buněk a stimuluje aktivitu stovky enzymů ovlivňujících většinu procesů – od pohlavního zrání až po hojení ran. Jeho obsah v živých tkáních však není příliš vysoký, a proto většina z nás trpí jeho nedostatkem, který je významně podpořen špatnou skladbou potravy, hormonálními poruchami, nadměrným pitím alkoholu a znečištěným ovzduším. Příznivé účinky zinku na lidský organismus jsou velmi různorodé a je jich obrovské množství. Mimo jiné se jeho pravidelný příjem doporučuje lidem, kteří trpí kožními či kosmetickými neduhy. Tento důležitý prvek se totiž účastní nesčetných tkáňových pochodů, a tak dokáže zlepšit kvalitu pokožky, vlasů a nehtů. Úspěšně se užívá při léčbě akné, ekzémů a lupénky, zabraňuje tvorbě koutků a oparů, prospívá hojení jizev a drobných oděrek a celkově chrání pokožku proti infekcím. Vhodný je také pro jedince, které trápí suché a řídké vlasy bez lesku nebo problémy s nehty, ke kterým patří lámavost, bílé skvrnky a různé druhy plísní.
Z potravin živočišného původu jsou zdrojem zinku játra, tmavé maso, vejce, mléčné výrobky a mořští živočichové. Doporučená denní dávka zinku se pohybuje kolem 12–15 mg pro dospělé a mladistvé, kolem 5–10 mg pro děti do 10 let a kolem 16–19 mg pro těhotné ženy. Denní dávku je možné zvýšit až na 50 mg, což se doporučuje zejména alkoholikům, diabetikům a sportovcům. Překročení hranice 150–450 mg zinku denně však může vést až k projevům toxicity, které se vyznačují zhoršením funkce imunitního systému, snížením hladiny potřebných forem cholesterolu, poruchami trávení a rozmnožování. V některých případech hrozí zvracení, průjem a bolesti hlavy. Nesnažte se proto o radikální přísun zinku do svého organismu, vyplatí se jen a jen prevence.
Kvasnice na pleť
Kvasnice jsou považovány za přírodní elixír mládí prověřený staletími. Postačí, když do vlažného mléka rozdrobíte kvasnice, rozmícháte je a pomocí plátýnka nebo vatičky touto směsí pravidelně omýváte svou pleť. Poté budete odměněni – zmizí vám všechny kožní potíže a zůstane vám hladká, vláčná pleť i v pokročilém věku.
Kvasnice se vyrábějí ze zkvašených cukrů, hmota se ředí a sterilizuje. Přítomné cukry slouží k výživě kvasinek, tudíž se jedná o stále živé mikroorganismy. Klasické droždí se používá v pekařství. Kvasnice jsou však významné i pro výrobu mnoha dalších produktů – třeba piva, vína či lihu. Kvasnice umí vyřešit nejen problémy s pletí, ale i se sliznicemi. Lze je používat vnitřně i lokálně. Vedle pokožky vám poděkují také vlasy a nehty. Díky přítomným vitamínům skupiny B jsou kvasnice vysoce hodnotnou potravou rovněž pro náš mozek, pomohou mu udržet se ve formě a zrychlit řadu procesů.
Také pivovarské kvasnice se opět začínají hlásit o slovo v oblasti zdravé výživy. Jsou vedlejším produktem při výrobě piva a v nich obsažené cenné látky jsou doslova balzámem pro lidský organismus. Díky tomu se již zcela běžně prodávají samostatně jako potravinový doplněk. Sice se jedná o kvasinku stejného druhu, jako je ta „kvasnicová“, rozdíly však mezi nimi jsou a jsou způsobeny právě příslušností k různým kmenům. Pivovarské kvasnice byly hojně užívány při onemocněních způsobených nedostatkem vitamínů. Dnes se mimo jiné užívají při trávicích obtížích, problémech nervové soustavy či při chronickém akné.
Jak používat pleťové oleje
Pleťové oleje jsou výbornou alternativou denních nebo nočních krémů a v podstatě dokážou krémy zcela nahradit. Můžeme si tak být jistí, že pleť zbytečně nezanášíme různými přídavnými syntetickými látkami a pleť má 100% výživu přírodního původu. Oleje se nanášejí na dobře vyčištěnou pleť ráno nebo večer. Několik kapek olejíčku rozehřejte v dlaních a pak naneste jemným přítlakem na obličej. Neroztírejte, jen jemně vklepejte. Pokud máte pocit mastné pleti, chvilku nechejte olejíček působit a pak na obličej přiložte například papírový kapesníček, který přebytečný olej odsaje. Nezapomeňte si sepnout vlasy, aby se vám neumastily.
Pleťové oleje zpomalují proces stárnutí pokožky, působí proti tvorbě vrásek, udržují pleť vláčnou a pružnou, zvyšují regenerační schopnost pleti, udržují hydratační schopnost pleti, chrání pleť před škodlivými účinky vnějšího prostředí, velmi rychle se vstřebávají, nezanechávají pocit mastnoty, jsou vhodné pro všechny typy pleti, velmi dobře působí i na problematickou a citlivou pleť.
Arganový olej na pleť
Arganový olej pochází z jihozápadního Maroka, z prastarého stromu argánie trnité. Argánie se na naší planetě vyskytuje již od třetihor, nedaří se ji však pěstovat jinde než v pouštní oblasti Maroka. Berberské ženy zde z plodů argánie ručně lisují vzácný olej, který se pro své blahodárné působení označuje jako „marocké zlato“. Mimo jiné plody argánie milují domorodé kozy, které se naučily lézt i na tyto stromy. Arganový olej odedávna využívají obyvatelé Maroka pro získání energie. Po staletí arganový olej používala i indická ájurvéda pro obnovení vitality a povzbuzení těla a ducha. Dnes se arganový olej používá i v našem západním světě, a to především jako pečující kosmetický olej. Arganový olej má antioxidační efekt a působí proti předčasnému stárnutí pleti, je vhodný zejména pro suchou a problematickou pleť. Zajímavostí je, že v Maroku se arganový olej vyrábí v malých, primitivních manufakturách. Arganový olej obsahuje mnohem více vitamínů než podobné rostlinné produkty, je bohatý na přírodní antioxidanty, esenciální mastné kyseliny, obsahuje také vysoké množství vitamínu E. Olej má regenerační, hydratační a nutriční efekt.
Potraviny na pleť
Ovoce, bobulovité plody i zelenina obsahují dostatek živin a vitamínů, které pleť uvítá. Pružnou a jemnou pleť získáte díky mangu, meruňkám a dalšímu ovoci, které obsahuje beta-karoten, který pleť vyživuje. Beta-karoten se nachází i v zelenině, konkrétně v mrkvi a melounu. Beta-karoten je přítomný také v bobulovitých plodech, například v jahodách, borůvkách, černém rybízu a v dalších. Ty navíc obsahují velkou dávku vitamínu C, který je přítomen také v citrusech, bramborách, brokolici a v mnoha dalších potravinách a má za úkol celkově chránit organismus i pleť, hojit a podporovat tvorbu kolagenu, nezbytného pro pružnost a krásu pleti. Bobulovité plody jsou považovány za skvělé antioxidanty a jejich pravidelná konzumace ochrání pleť před předčasným stárnutím a vráskami. Všechny zmíněné účinky obsahují také rajčata, v nichž je obsaženo velké množství účinných látek pomáhajících k udržení zdravé a krásné pleti. Za zmínku také stojí avokádo, které je bohaté na vitamíny, stopové prvky, antioxidanty a rovněž nenasycené mastné kyseliny. Působí blahodárně na organismus, pleti dodává potřebnou svěžest, elasticitu, bojuje proti vráskám a významně se podílí na tvorbě kolagenu. Dalšími potravinami, které obsahují velké množství vitamínů a stopových prvků, jsou jednoznačně ovesné vločky, obiloviny, mléko a kvasnice. Jednoduše řečeno, ve vašem jídelníčku by neměly chybět především ty potraviny, které jsou bohaté na beta-karoten, selen, zinek, vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín E, omega-3 mastné kyseliny, vápník, draslík a další minerální látky, zapomenout tedy nesmíte na ryby, lněný olej, semínka a ořechy.
Autor: © svevi
Foto: © Article