Co je to cyklická výměna vlasů
V průběhu života se vlasy několikrát vymění. Tento proces začíná již v průběhu embryonálního vývoje. Všechny typy vlasů určitou dobu rostou, poté vypadávají a jsou nahrazeny další vlasovou generací. Takzvaná cyklická výměna vlasů probíhá ve třech fázích. Během života je ve kštici zhruba 80–90 % vlasů v aktivní fázi růstu, v takzvaném anagenu, 1 % ve fázi odpočinku, tedy v takzvaném karagenu, a 10–20 % ve fázi zániku, v takzvaném telogenu. Složení vlasu společně s jeho výměnou však podléhá přirozenému stárnutí a poměr vlasů anagenních a telogenních se postupně mění. Samotný vlas je díky své přirozené struktuře značně odolný. Tvoří jej z 60–90 % keratin (nerozpustná bílkovina tvořící ochranný obal, 30 % voda dodávající vlasům pružnost, 2 % barvivo melanin, 9 % lipidy, dále aminokyseliny podporující pevnost a lesk vlasů a stopové prvky zinek, měď, síra, selen...). Dědičnost tedy ovlivnit nemůžeme, zevní podmínky, mezi něž patří znečištěné životní prostředí, počasí se změnami teploty a vlhkosti však ano! Pokud tyto nepříznivé vlivy působí dlouhodobě a pravidelně, mohou přirozený proces stárnutí vlasu výrazně urychlit.
Jak na rychlejší růst vlasů
Růst vlasů podpoříte jednoduše i tím, že je budete pravidelně zastřihávat. Jednou za čtvrt až půl roku se musí zastřihnout konečky vlasů, které se po takto dlouhé době mohou třepit. Další údržba vlasů by měla spočívat v dodání vitamínů a minerálních látek, takže je třeba dávat velký důraz na výběr šamponu. Právě ten totiž může stát za vypadáváním vlasů, stačí, aby obsahoval několik nevhodných chemických sloučenin, se kterými si vaše vlasy nebudou rozumět.
Problém s růstem vlasů může zapříčinit i další potíže, jako je například zpomalený růst nehtů nebo ochlupení, což značí jisté zdravotní komplikace. Zinek, křemík, selen nebo hořčík jsou minerální látky, které vlasy a jejich růst účinně posilují a jejich příjem v potravě bychom neměli zanedbávat. Pomohou i obyčejná slepičí vejce, kopřivový čaj nebo popíjení určitých druhů minerálních vod.
Nezbytná je i úprava jídelníčku, protože právě skladba denních porcí jídla nebo nápojů může stát za nedostatečným růstem vlasů. Málo ryb nebo zeleniny bývá obvykle příčinou těchto potíží. Stejně tak přílišné množství těžko stravitelných a masitých jídel; klobásy nebo svíčková by se měly na jídelníčku v případě těchto zdravotních potíží objevovat jen opravdu výjimečně až svátečně. Vlasům neprospívá ani přílišné letní horko nebo mráz v zimě.
Vypadávání vlasů
Vlasy vyrostou za měsíc v průměru až o jeden centimetr, není to ale pravidlo, vlasy mohou růst individuálně o něco pomaleji nebo rychleji. Celkově trvá růst vlasu od dvou do sedmi let.
Jestliže se však již déle domníváte, že vaše vlasy vypadávají podstatně více, než by měly, příčiny mohou být různé. Nejčastější příčinou jsou hormonální změny – způsobené například poruchou štítné žlázy, ale i nerovnováhou estrogenu nebo testosteronu, které v nadměrném množství mohou vlasovým kořínkům škodit. Nadměrné vypadávání vlasů může způsobovat i hormonální antikoncepce. Jestliže problémy s vypadáváním vlasů pramení z nějaké hormonální nerovnováhy, lze tento stav hormonální léčbou i upravit a navrátit spolehlivě do normálu.
Existuje však ještě mnoho dalších příčin těchto obtíží, jako je například velký stres, špatný krevní oběh, špatná strava, nedostatek určitých vitamínů, některé druhy léků, které mají vedlejší účinky způsobující úbytek vlasů. Pokud je příčina vypadávání vlasů způsobena léky, nahrazují se léky jinými, které už tyto neblahé účinky nemají. Problémy s padáním vlasů mají často také dívky trpící mentální anorexií nebo osoby s náhlou změnou váhy. Všechny příznaky a obtíže je samozřejmě vhodné konzultovat s ošetřujícím lékařem, který provede krevní testy nebo odebere vzorek kůže a případně doporučí další řešení.
Trápení s vlasy mají také lidé trpící cukrovkou nebo lupénkou a občas se tento problém vyskytne u žen, které jsou těsně po porodu, ale tento stav bývá pouze přechodný.
Vypadávání vlasů může být také dědičné – a nejčastěji se projevuje u mužů zejména začínající „pleší“, která nesouvisí se stářím muže, a postihováni jsou i muži velmi mladí (kouty, lysinky, kolečko vzadu na hlavě). U žen se dědičné vypadávání vlasů projevuje spíše zhoršením kvality vlasů nebo jejich celkovým prořídnutím, ale ani to není pravidlem. I u žen se mohou vyskytnout lysinky, kouty, nebo jiné příznaky, které se popisují jako spíše „mužské“. Někdy se také stává, že se kvalita vlasů zhorší následkem používání špatné vlasové kosmetiky, proto je dobré se o vhodnosti těchto jednotlivých kosmetických přípravků poradit s odborníkem – nejlépe dermatologem, nebo nahradit chemické přípravky přírodní kosmetikou a přírodními barvami na vlasy.
Růst vlasů za měsíc
Vlasy si s růstem dávají načas, ale existuje pár zaručených triků, které jejich růst urychlí:
- Velmi důležitá je návštěva kadeřníka, který ostříhá poškozené konečky. Mnoho lidí si klade otázky ve smyslu, proč si budu stříhat vlasy, když je chci mít dlouhé. Jenže zesláblé a rozdvojené konce vlasů žádnou parádu neudělají a jsou příliš křehké na to, aby mohly dorůst do nějaké výraznější délky.
- Snažte se omezit všechny procedury, kterými vlasy zatěžujete. Tím je samozřejmě myšleno hlavně barvení a odbarvování, dále melírování či trvalá, ale také fénovaní, kulmování a žehlení.
- Velmi důležité je pořídit si kvalitní kartáč na vlasy. Nevhodné jsou plastové kartáče nebo kartáče, které mají zuby vsazené do gumového materiálu. Díky nekvalitním kartáčům dochází k elektrizování vlasů a jejich následnému poškozování. Velmi vhodné jsou kartáče vyrobené ze dřeva nebo ještě kvalitnější, ale dražší, které jsou vyrobeny z kančích štětin.
- Změňte svoje návyky při mytí vlasů. Pokud se vlasy příliš nemastí, měly by se mít obden nebo dvakrát týdně. Velmi vhodné je i použití suchého šamponu, který vlasy odmastí, ale nezatíží je, jako klasické mytí.
- Pokud máte rádi voňavé šampony, zkuste vybrat takový, který má co nejšetrnější složení a nezatěžuje zbytečně přidanými látkami pokožku hlavy. Poohlédněte se po přírodních produktech.
- Při mytí vlasů je nedrhněte silou, pokožku jemně masírujte konečky prstů, ale pozor na nehty. Šampon nenechávejte na hlavě působit příliš dlouho, protože hodně vysušuje. Po umytí z vlasů vodu jemně vymačkejte a nechte je volně proschnout.
Přípravky pro růst vlasů
Biohar vlasový aktivátor
BIOHAR aktivátor růstu vlasů s přírodní kyselinou hyaluronovou. Vysoce kvalitní kyselina hyaluronová a prvotřídní kolagen svými účinky otevírají zcela nové možnosti v péči o vaše vlasy. Biohar je vysoce účinný aktivátor vlasů, který byl vyvinut na základě objevu přírodních růstových polypeptidů. Vynikajících výsledků bylo dosaženo při testování u nejtěžší formy úplné ztráty vlasů – takzvané totální alopecii. V případech nadměrného vypadávání vlasů, ale také přímo na již prořídlé vlasy byla prokázána výrazná a celková regenerace a aktivace tvorby nových vlasů. Účinek aktivátoru vlasů Biohar se také výrazně projevil ve zlepšení kvality vlasů – jejich pevnosti, pružnosti a zamezení lámavosti.
Zde je uvedena cena přípravku Biohar.
NANOGEN Sérum na podporu růstu vlasů pro ženy
Účinné sérum pro ženy obsahuje nejvyšší hladinu růstových faktorů dostupných bez receptu či potřeby konzultace. Vědecky testované složení výrazně zlepšuje vlasovou kondici a udržuje zdravý růst vlasů.
- Obnovuje a podporuje zdravý růst vlasů:
- Ochraňuje folikuly před poškozením volnými radikály.
- Udržuje vlasové růstové signály v přirozené rovnováze.
- Dermatologicky testován pro citlivou pokožku hlavy.
Tady je možné zakoupit přípravek Nanogen.
Bioaquanol U stimulátor vlasového růstu
Při pravidelném používání tohoto přípravku dochází ke snížení vypadávání vlasů, zmírnění lámavosti a omezení třepení vlasů, snížení tvorby lupů a k růstu nových vlasů již po dvou měsících aplikace. Výborných účinků kopřivy na růst vlasů a na pokožku je využito ve vlasovém stimulátoru BIOAQUANOLU U, který kromě toho obsahuje výtažek z měsíčku zahradního, kořene kostivalu, aloe vera a mateří kašičku. Stimulátor vlasového růstu BIOAQUANOL U dráždí mírně pokožku. Toto mírné dráždění je žádoucí, dochází při něm k lepšímu prokrvení vlasové pokožky i k lepší výživě vlasových cibulek.
Stimulátor BIOAQUANOL U je vhodný pro celou řadu alopecií (vypadávání vlasů) mužů i žen. Doporučuje se nanášet přípravek alespoň dvakrát denně na postižené místo smotkem vaty nebo přímo vetřít prsty do pokožky vlasové části hlavy.
Zde je možné výrobek Bioaquanol U zakoupit.
NANOGEN Sérum na podporu růstu vlasů pro muže
Účinné Nanogen sérum pro muže obsahuje nejvyšší hladinu růstových faktorů dostupných bez receptu či potřeby konzultace.
Tady je možné přípravek Nanogen zakoupit.
Bioaquanol H regulátor vlasového růstu
Vysoce účinný regulátor růstu vlasů s obsahem kyseliny hyaluronové, extraktů z chrupavky a řady vitamínů. BIOAQUANOL H právě takové látky obsahuje a při pravidelné aplikaci navodí normální stav v pokožce a obnoví tak růstový cyklus vlasů. Dále BIOAQUANOL H zlepšuje absorpci vody v pokožce, zvyšuje pevnost a vláčnost vlasů a odstraňuje výskyt lupů.
Zde je možné Bioaquanol H zakoupit.
Jak urychlit růst vlasů – babské rady
- Dodávejte svému tělu více bílkovin z masa, ryb, vajec, ořechů a fazolí. Protože proteiny poskytují stavební kameny pro růst nových vlasů a nedostatek bílkovin vede k ochabnutí růstu.
- Vtírejte do svých vlasů přírodní oleje, které pomáhají stimulovat růst vlasů a zlepšují zdraví vlasů v mnoha ohledech. Dále pomáhají odstranit špínu a nečistoty a odblokovávají vlasové folikuly, dodávají vlhkost a posilují vlasy. Oleje pomáhají dodávat živiny a vitamíny přímo do vlasů a vlasové pokožky. Patří mezi ně: olivový olej, kokosový olej, levandulový olej, ricinový olej, jojobový olej, mandlový olej, rozmarýnový olej, rybí tuk, olej Emu, Tea tree olej, Arganový olej, olej z hroznových jader, hořčičný olej a avokádový olej.
- Jedním z důvodů pro nedostatečný růst vlasů může být poškození vlasů z nadměrného používání drsných stylingových přípravků, chemicky laděných šamponů a tepelných stylingových zařízení. Masky pro vlasy pomáhají opravovat škody, které mohou znemožnit vlasům růst rychleji a zdravěji. Doporučuje se například tato vlasová maska: Smíchejte lžíci medu, majonézy, rostlinného oleje a brandy s jedním žloutkem a pak tuto směs naneste na nemyté vlasy. Nechte půl hodiny, poté umyjte přírodním šamponem.
- Smíchejte jednu lžičku vodky, 5 kapek levandulového oleje a 3 kapky oleje rozmarýnu a přidejte jednu polévkovou lžíci destilované vody. Ponořte prsty do směsi a jemně ji vmasírujte do pokožky hlavy. Směs zabijí bakterie, odstraňuje nečistoty a otevírá vlasové folikuly, aby mohly nové vlasy rychleji růst.
- Provádějte si často masáž vlasové pokožky, protože tím zvýšíte krevní oběh. To pomáhá dodávat kyslík a základní živiny do vlasových folikulů, aby byl podpořen zdravý růst vlasů. S pomocí jednoho z výše uvedených olejů bude masáž ještě účinnější.
Vitamíny na růst vlasů
- Vitamíny B-komplexu – nejdůležitější vlasové vitamíny, které zabraňují vypadávání vlasů a chrání před UV zářením. Nedostatek těchto vitamínů se projevuje výskytem lupů a zvýšeným maštěním vlasové pokožky. Zdroj: všechny tyto vitamíny jsou obsaženy v přípravku Pangamin, dále je můžeme najít v luštěninách, obilninách a vnitřnostech, také ve vajíčku a mléčných výrobcích, květáku, hroznech.
- Vitamín A – pomáhá redukovat nadměrnou funkci mazových žláz. Zdroj: mrkev, rybí tuk, játra, zelí, brokolice, kukuřice.
- Vitamín C – důležitý antioxidant nejen pro zdraví vlasů, ale celého těla. Zdroj: černý rybíz, zelená a červená paprika, brokolice, kiwi, jahody, kedlubny, pomeranče, čínské zelí, mandarinky.
- Vitamín E – dodává vlasům hebkost. Zdroj: máslo, mléko, sója, burské oříšky, olej z pšeničných klíčků.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © fith