Vypadávání vlasů u žen – příčiny
Vlasy rostou ve třech různých cyklech, které označujeme jako anagenní, catagenní a alogenní. Asi 90 % vlasů na hlavě vyroste v anagenu, tedy v růstové fázi, která trvá dva až osm roků. Catagenní fáze je přechodná fáze, která obvykle trvá dva až tři týdny, během ní se vlasové folikuly smršťují. V průběhu telogenního cyklu rostou vlasy dva až čtyři měsíce.
Řada žen se potýká s vypadáváním vlasů. Jeho příčinou nejsou, jak si mnozí myslí, pouze genetické dispozice. Výrazný vliv na vypadávání vlasů má stres, hormonální nerovnováha a špatné životní prostředí. Kvalitě vlasů škodí i časté barvení, používání pěnových tužidel, laků a vosků na vlasy, ale také česání namokro, fénování, žehlení či kulmování.
Nejčastějšími příčinami, které mají přímou souvislost s prořídnutím vlasů, jsou zejména zdravotní problémy se štítnou žlázou. Ať už se jedná o sníženou, či zvýšenou funkci štítné žlázy, v obou případech má tato porucha za následek padání vlasů, při zvýšené funkci jsou navíc vlasy jemnější a slábnou.
Padání vlasů hormonálního původu po přechodu
Další možností jsou také různé hormonální změny v období těhotenství nebo nízká hladina estrogenu, která se objevuje zejména v období přechodu, kdy na vlasové kořínky začne působit mužský hormon testosteron, který má na vlasové cibulky škodlivý vliv. Na tyto hormonální změny, při kterých je také pokožka hlavy méně prokrvená, což na kvalitu vlasů nemá dobrý vliv, existují různé doplňky stravy, po kterých lze stav navrátit do normálu. Samozřejmě nelze pominout ani příčiny psychického původu, to znamená dlouhodobý stres nebo celková vyčerpanost organismu.
Řídnutí vlasů u žen při špatné dietě
Mnoho žen si rádo naordinuje diety na rychlé hubnutí, při kterých omezí vyváženou stravu. Při špatném stravování potom může dojít k nedostatku proteinů přijímaných stravou. Proteiny (bílkoviny) jsou základním stavebním kamenem pro tvorbu vlasů. Z toho vyplývá, že špatná strava = málo vlasů.
Řídnutí vlasů u žen – foto
Zde jsou fotografie, na kterých je vidět řídnutí a vypadávání vlasů u žen.
Vitamíny proti vypadávání vlasů u žen
Velmi vhodné jsou multivitamíny s obsahem zinku, komplexu vitamínu B, kyseliny listové, železa a vápníku. Podle nejnovějších studií je velmi účinný i vitamín D. Je důležité si uvědomit, že specifické vitamínové a minerální nedostatky mohou vést k vypadávání vlasů. Zejména se tím míní nedostatky železa a vitamínu B12.
Strava bohatá na vitamíny a minerály
Problém s vypadáváním vlasů lze řešit především změnou jídelníčku, do kterého se nově zařadí strava bohatá na bílkoviny, vitamíny, minerály, stopové prvky a aminokyseliny. V boji proti vypadávání vlasů pozitivně působí zejména vitamíny skupiny B, vitamín C, železo, selen, zinek a hořčík. A pamatujte, jestliže chcete s vypadáváním vlasů nadobro skoncovat, vyhněte se držení jakékoliv redukční diety.
Z vitamínů skupiny B proti vypadávání vlasů působí zejména vitamín B2 neboli riboflavin, vitamín B5 neboli kyselina pantotenová a vitamín B6 neboli pyridoxin. Riboflavin je obsažen v kvasnicích, vnitřnostech (především játrech a ledvinách), mléce, vejcích, vepřovém a hovězím mase nebo v rybách. Kyselinu pantotenovou najdete hlavně v mase a vnitřnostech, celozrnném pečivu a luštěninách. Taktéž pyridoxin je obsažen v mase a vnitřnostech, ve vejcích, rybách, kvasnicích, celozrnném pečivu, banánech, bramborách, zelí nebo v ořeších. Zdrojem vitamínu C je zejména ovoce a zelenina.
Železo, selen a zinek jsou minerály, které pozitivně působí proti vypadávání vlasů. Železo najdete především v mase, vnitřnostech a luštěninách, selen v mořských rybách, masu, uzeninách, ořeších a fazolích. Zinek kromě toho, že pozitivně působí proti vypadávání vlasů a jejich lámání a předčasnému šedivění, je také vysoce účinný v boji proti zánětům a akné. A v kterých potravinách je tento minerál obsažen? Především v rýži, celozrnných ovesných vločkách, sezamu, luštěninách, sóji či vaječném žloutku.
Kouzelná síla bylin
Proč se neinspirovat tradiční přírodní recepturou, kterou znaly a proti vypadávání vlasů používaly již naše babičky a prababičky? Výborným pomocníkem proti vypadávání vlasů je například kopřiva dvoudomá, která navíc účinně působí i v boji proti lupům. Proti vypadávání vlasů se z této rostliny používají zejména kořen a listy, z nichž se vaří odvar, který má výborné stimulační účinky a současně účinně dezinfikuje vlasovou pokožku.
Masáž pokožky hlavy
Masáží pokožky hlavy, na niž existují vhodné speciální kosmetické přípravky (lze se rovněž inspirovat radami našich babiček, které používaly bazalkový či rozmarýnový olej), podpoříte její prokrvení, uvolníte svalové napětí, zvýšíte průtok krve, zrychlíte látkovou výměnu a rovněž posílíte vlasové kořínky. Při pravidelném provádění tohoto typu masáže, ideálně dvakrát denně tři minuty, může dojít ke zmírnění vypadávání vlasů a podpoře jejich růstu.
Návštěva specialisty
Pokud pozorujete, že vám vlasy vypadávají déle než čtyři měsíce, neotálejte a vyhledejte odbornou pomoc. Vlasy vám mohou totiž vypadávat i v důsledku vážných zdravotních potíží. Nejsou-li ovšem za vypadáváním vlasů zdravotní potíže, ale stres, špatné životní prostřední či chemické přípravky, které pravidelně používáte při barvení a dalším ošetřování vlasů, může vám daný specialista poradit, jakým způsobem a za použití kterých speciálních přípravků můžete nepříjemnému vypadávání vlasů úspěšně čelit.
Jak zamaskovat vypadávání vlasů u žen
- Důležité je lokalizovat zdroj, který způsobuje vypadávání vlasů.
- Zvýšit krevní oběh pokožky hlavy. Velmi účinná je masáž pokožky hlavy.
- Existuje několik šampónů speciálně vyvinutých pro řídnoucí vlasy. Tyto produkty obsahují bílkoviny a vlákninu důležitou pro růst vlasů.
- K zamaskování jsou účinné i čelenky.
- V mladistvém věku se doporučuje barvení vlasů. Díky tomu dochází ke skrytí řídnutí.
- Při mírném až středním ztenčení vlasů je velmi vhodné snížit lesk pokožky hlavy, díky čemuž bude méně patrné vypadávání vlasů.
- Dalo by se použít maskovacích prostředků, jako jsou klobouky, šátky, čepice.
- Vyzkoušejte volně prodejné léky. Existuje celá řada volně prodejných léků proti vypadávání vlasů.
Paruka nebo prodlužování vlasů
Ženy mají naštěstí řešení, jak snadno zakrýt vypadávání vlasů. Velmi vhodné je používání paruk a prodlužování vlasů. Tyto vlasové doplňky mají za sebou dlouhou cestu od doby, kdy paruky a příčesky byly notoricky známé. Ženy se díky prodlužování vlasů nemusejí starat o falešně vypadající paruky. Paruky a příčesky lze nosit pro zábavu nebo jen pro zvýšení ženského vzhledu. Paruky se nosí pro různé účely, takže před nákupem paruky či prodlužování vlasů je potřeba určit, co přesně žena potřebuje. Díky tomu může analyzovat různé typy a možnosti, jak najít tu správnou paruku či jaké prodloužení vlasů. Zároveň se klade důraz na dosažení určitého vzhledu. Díky těmto doplňkům hlavy často dochází k maskování vypadávání vlasů, nebo se dají použít pro vytvoření zcela nového vzhledu.
Paruka, či prodloužení vlasů?
Paruky a prodlužování vlasů jsou ve svém výsledku podobné, ale obě tyto metody slouží k různým účelům. Zákaznice se musí naučit rozeznat rozdíly mezi těmito dvěma druhy, aby mohla určit, který z nich nejlépe vyhovuje jejím potřebám. Největší rozdíl mezi nimi je v části, která pokrývá vlasy. Zatímco paruka zakrývá celou hlavu a vlasy, prodlužování vlasů zasahuje pouze část pokožky hlavy.
Paruky a příčesky mohou vytvořit dva různé typy. Žena si může zvolit nošení paruky z důvodu ztráty vlasů, nebo si může vybrat paruku pro vytvoření zcela nového vzhledu, aniž by došlo k provádění dramatických změn se stávajícím účesem. Prodlužování vlasů se používá tehdy, když má žena vlasy na hlavě, spíše se jen mění jejich visáž.
Při výběru paruky dbáme na:
- vlákno
- délku
- styl
- barvu
Při výběru prodlužování vlasů dbáme na:
- typ
- kvalitu
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Petr Kratochvil