Co je to trvalá ondulace vlasů?
Trvalá ondulace jako chemická hrozba pro vaše vlasy je již definitivní minulostí. Moderní techniky kadeření jsou k vlasům nanejvýš citlivé a šetrné. Triumf z osmdesátých let sice trvalá asi hned tak nezopakuje, ale své příznivce si jistě najde i v dnešní době. Kvalitní trvalá ondulace rovnoměrně navlní vlasy od kořínků až ke konečkům. Dodá rovným, plihnoucím vlasům objem, lesk a flexibilitu, aniž by je narušila či zatížila. Zvláční a nadlehčí tvrdé vlasy a zmírní maštění. Zatoužili jste mít dnes vlasy samou loknu, ale tušíte, že možná už zítra budete chtít na hlavě něco docela jiného? V takovém případě – nebo pokud trvalé preparaci přece jen příliš nedůvěřujete – nabízíme alternativu vodové ondulace. Tvarování vlasů za mokra přináší krátkodobě zcela stejný efekt jako klasická trvalá, ale nepoškozuje vlasy a po jejich umytí odezní.
Předně je důležité si uvědomit, že použitím trvalé ondulace přeskupíte keratinovou strukturu vlasu ze své původní na strukturu novou, která bude kopírovat tvar zafixovaný například na natáčce. Pro takové přeskupení struktury se používá kyselina thioglykolová, která se nanáší na natočené vlasy. Působení této kyseliny vaše vlasy vždy zatíží, a pokud máte vlasy barvené, tak je nutné použít zvláštní typ trvalé pro barvené vlasy, který je o něco šetrnější. Na odbarvované, zesvětlené vlasy, by trvalá ondulace neměla být použita vůbec. Při nesprávné aplikaci nebo vlivem překročení doby působení, která je únosná pro vaše vlasy, riskujete silný zásah do struktury vlasu, který může být destrukční, a vlasy si takzvaně upálíte. Takto poškozené vlasy se pak roztřepí a při sebemenší mechanické námaze, například při česání, se ulomí. Takže pokud přijmete toto riziko a absolvujete natrvalení svépomocí, rozhodně neprotahujte dobu působení ondulační kyseliny a během této doby kontrolujte na jednom prameni míru nakadeření.
Vodová ondulace – postup
Techniky vodové ondulace
- natočení na natáčku
- kroužkování
- kladená vlna
- foukaná vlna
- foukaná do varu účesu
- splétání do copánků
Vodová ondulace je tvarování vlasu za mokra. Vlasu dáme požadovaný tvar – natočíme jej na natáčku, usušíme a vlas si ponechá tento tvar jen do dalšího mytí vlasů. Vlas se ale nezničí.
Při ručně pokládané vlně se mokré vlasy učešou do požadovaného tvaru vln. Než se položí první vlna, tak se vlasy trochu uvolní, aby bylo možné zjistit přirozený spád vlasů. První vlna musí být orientována doleva, nebo doprava v souladu se směrem růstu vlasů. Pokud se vlny pokládají po celé hlavě, tak se vlna klade vždy z jedné strany na druhou. Teprve poté se začne s další vlnou do opačného směru. Vlny v požadovaném tvaru se upevňují pinetami nebo hřebínky na upevňování vodové vlny.
Vytváření foukaného účesu vysoušecím hřebenem se provádí podobným způsobem jako ručně pokládaná vodová vlna. Pro foukanou vlnu je důležitým předpokladem ovládání techniky pokladené vodové vlny. U foukané vlny se dosahuje většího objemu než u ručně pokládané vlny a hrany vln nejsou tak ostré. Vlny pak působí přirozeněji a měkčeji.
Kroužkování
Kroužkování vlasů je nejstarší a osvědčený způsob práce, kterým vznikají po usušení přirozené kadeře, lokýnky nebo vlny. Kroužky jsou lokny, které se tvarují prsty. Rozlišujeme dvě základní techniky kroužkování: od pokožky a od konečků vlasů.
Kroužkování od konečků vlasů
Výsledkem tohoto postupu jsou plošně přilehající časti účesů. Pokud jsou uspořádány v řadách ve střídavém směru, tak vznikají vlnité části účesu nebo celé vlnité účesy. Pro velmi dlouhé a kudrnaté vlasy není tato technika vhodná. Průměr kroužků určuje pramen vlasů, který se odděluje, pružnost vlasů a šířku vlny.
Kroužkování od pokožky
Vytvářejí se jím objemné, husté účesy. Čím větší objem požadujeme u kořínku vlasů, tím větší musí být úhel mezi partií vlasů a hlavou. Průměr kroužků určuje velikost pramenů. Ta je rozhodující pro objem účesu a pružnost vlasů.
Vedle výše uvedených technik existují ještě další varianty kroužkovaní, které se odvozují buď od kroužkování od pokožky, nebo od konečků, například kroužkování u kořínků vlasů, kroužky na konečcích vlasů, harlekýnské kroužky.
Všechny kroužky se zásadně připevňují pinetami. Aby nebylo na lokně vytlačené místo, nesmí se pineta dávat přes celý kroužek. Při kroužkování je používaní pinet klasickou upevňovací technikou. Kroužky lze ale vytvářet i běžnými nebo speciálními natáčkami. Obě dvě tyto možnosti se hodí pro dlouhé, ztrvalené nebo přirozeně kudrnaté vlasy. Kroužkování patří ke klasickým technikám práce při změně tvaru vlasů, ale ani zde nejsou kreativitě kadeřníka kladeny žádné meze.
Průměr natáček je také zde rozhodující pro pružnost a šířku vln, popřípadě velikosti loken. Výběr průměru natáček a uspořádaní natáček se řídí podle požadovaného účesu.
Natáčení vlasů na natáčky
Natáčky jsou nejběžnější pomůcky pro vytváření objemnějších částí účesu. Průměr natáčky určuje pružnost loken a vln:
- malý průměr – velká pružnost;
- velký průměr – menší pružnost.
Natáčení na natáčky se provádí s ohledem na potřebný úhel mezí partií vlasů a vlasovou pokožkou, správnou šířkou a tloušťkou partií vlasů.
Co je to gelová trvalá
Gelové trvalé jsou jemné, některé obsahují rostlinné extrakty, jako jsou třeba výtažky z pšeničných klíčků, a vlasy po takové trvalé získají na viditelném zdraví. Jsou potom lesklé a dobře se rozčesávají. Jsou to však trvalé jemné, vymývají se tedy asi za tři měsíce, u někoho dříve, u jiného později, a vlasy pouze lehce provzdušní. Pomocí těchto přípravků se také docílí dotrvalení odrostů. Mají hodně společného s headlines a některé kadeřnice je ani nerozlišují.
Ondulace železem – historie
Ve 14. století byli takzvaní bradýři neboli lékaři bez diplomu, kteří léčili různá poranění, trhali zuby a snižovali horečku pomocí pijavic a tak dále. A právě v takové době došlo k sestrojení ondulačního železa, kterým se docílilo zvlnění vlasu po celé délce – přišel na svět vědecko-technický vynález: Marcelova ondulace železem.
Vlny na vlasech – foto
Zde je několik fotografií, na kterých je možné vidět vlny ve vlasech.
Péče o vlasy po trvalé
Podobně jako přirozeně vlnité či kudrnaté vlasy potřebují i vlasy s trvalou preparací specifickou péči. Takovéto vlasy se mohou vyznačovat porézností – určitou hrubostí a suchou texturou, ztrátou vlhkosti, krepatostí, tudíž menším leskem, obtížnější upravitelností. Trvalá preparace je přípravek s intenzivním účinkem, který přestavuje chemickou strukturu vlasů. I následky působení trvalé na kvalitu vlasů jsou intenzivní. Vlasy je potřeba zvlhčovat, zvláčňovat, dodávat jim lesk, podporovat je v udržení si nového tvaru. K tomuto účelu jsou vhodné přípravky určené speciálně pro kudrnaté a porézní vlasy. Myrtový extrakt obnovuje vlhkost pro hebkost a lesk. Vitamín C pak zajišťuje antioxidační účinky. Olivový olej pomáhá získat zpět lipidohydratační rovnováhu, která je důležitá pro vlnité vlasy, které mají tendenci k vysoušení.
Vlasy po umytí a nanesení kondicionéru rozčešte hřebenem se širokými zuby. Po vypláchnutí kondicionéru přebytečnou vodu z vlasů něžně vymačkejte do ručníku nebo je do ručníku zabalte a nechte chvíli odpočinout. Poté vlasy již pokud možno nečešte nebo jen opatrně prohrábněte prsty. Vlasy vkládejte do paraboly difuzéru nebo dlaně, přibližte k hlavě, aby se vlasy jakoby zmuchlaly a sušte bez kmitání fénem, snažte se, aby vlasy zůstávaly co nejvíce ve spojených vlnitých pramenech. Buďte trpělivé a postupně takto vysušte všechny vlasy, na závěr přepněte fén na studený stupeň a prosušte jím vlasy znovu. Nakonec si do dlaní naneste malé množství tužidla a vlasy pak promačkejte a upravte do požadovaného tvaru.
Trvalá ondulace – cena
Zde je seznam cen trvalé ondulace.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Valentina96