Melanom pod nehtem
Pokud má nehet měnící se tmavý pruh, je čas navštívit dermatologa kvůli kontrole, zda se nejedná o rakovinu kůže. Tmavý pruh může být totiž melanom, což je nejzávažnější druh rakoviny kůže.
Příznaky
Melanom pod nehtem (subunguální melanom) zpočátku obvykle vypadá jako bradavice, modřina nebo mozol, lidé si ho proto často ani nevšimnou. Tato forma je poměrně vzácná, přesto není radno ji podceňovat. Ne každý tmavý pruh je melanom, ale vždy je dobré nechat ho dermatologem prozkoumat.
Foto
Zde můžete vidět, jak vypadá melanom pod nehtem.
Zvedání nehtu
Zvedání nehtu může být způsobeno onemocněním označovaným jako onycholýza, což znamená oddělení, uvolnění nehtové ploténky od nehtového lůžka.
Příčiny
Jedná se o patologický proces vyvolaný různými příčinami. Může být způsoben traumaticky, různými kožními chorobami, jako je psoriáza, onychomykóza, či některými celkovými nemocemi, například tyreotoxikózou. Zvláštním případem je fotoonycholýza.
Příznaky
Pokud máte onycholýzu, začnou se vám nehty „odlupovat“ nahoru od nehtové podložky a pravděpodobně uvidíte bílé zabarvení. Proces naštěstí není bolestivý.
Foto
Zde můžete vidět, jak vypadá zmiňované zvedání nehtu.
Zčervenání a otok kolem nehtu
Pokud pozorujete zarudnutí a otok kolem nehtu, můžete mít infekci – panaricium.
Příznaky
Hnisavý zánět měkkých tkání prstu se může šířit do podkoží a zasáhnout i šlachové pochvy, případně až kosti falangu. Paronychium je obdobný proces, který postihuje nehtové lůžko a vzniká obvykle v souvislosti s traumatem (vbodnutím třísky, trnu a podobně). Způsobuje místní zánět se svými průvodními jevy, což jsou bolest, zarudnutí, otok, teplota a zhoršená funkce (zanícený orgán hůře pracuje). Vytvořené zánětlivé ložisko se přirozenou obranyschopností buď samo uzdraví, nebo se postupně promění v hnisavé ložisko. Hnis je tvořen produktem boje, tedy odumřelými bakteriemi, bílými krvinkami, zbytky odumřelé rozpuštěné tkáně a tělní tekutinou. Nahromaděný hnis je vždy nutné odstranit.
Foto
Zde můžete vidět, jak vypadá zčervenání a otok kolem nehtu.
Prohlubně na nehtech
Prohlubně na nehtech jsou způsobeny vadným vývojem vrstev povrchové nehtové destičky. To je časté u pacientů s psoriázou a problém může postihnout až 50 % lidí, kteří trpí tímto stavem.
Příznaky
Charakteristické jsou:
- změny v normálním tvaru (deformace);
- zhuštění, respektive ztluštění nehtu;
- barva nehtů (změna barvy);
- typické dolíčkování nehtové ploténky;
- „olejové skvrny“ nehtového lůžka.
Foto
Zde můžete vidět, jak vypadají prohlubně na nehtech.
Žluté nehty
Žluté nehty mohou být známkou něčeho, co se děje uvnitř těla. Například nemocné plíce a revmatoidní artritida mohou způsobit žluté nehty. Můžete mít také závažnou infekci nehtů, která vyžaduje neodkladnou léčbu.
Příznaky
Charakteristické jsou:
- žloutnutí nehtů;
- ztluštění nehtů;
- špatný růst nehtů.
Foto
Zde můžete vidět, jak vypadají žluté nehty.
Hrbolaté nehty
Čáry, které běží po délce nehtu, jsou zcela běžné a obvykle se nemáte čeho bát. Pokud ale pozorujete hluboké drážky, které se objevují po šířce nehtu, znamená to, že něco není v pořádku.
Příznaky
Hrbolaté nehty bývají spojeny s horečkou, poraněním, chemoterapií nebo velkým stresem. Časté je lamelární roztřepení volného okraje nehtové ploténky.
Foto
Zde můžete vidět, jak vypadají hrbolaté nehty.
Deformované nehty
Pokud trpíte onemocněním, jako je psoriáza či ichtyóza, nebo máte problémy s krevním oběhem, mohou se u vás objevit deformované nehty. Onychogryfóza je hypertrofie, která může způsobovat nehty připomínající drápy nebo roh berana.
Příznaky
Výrazná deformita s bizarními tvary nehtové ploténky, zahnutými dolů či do stran.
Foto
Zde můžete vidět, jak vypadají deformované nehty.
Tenké nehty ve tvaru lžíce
Koilonychie je označována také jako lžičkovité nehty, neboť se při tomto stavu zvedá volný okraj nehtové ploténky. Problém doprovází nejčastěji sideropenickou anemii (nedostatek železa) nebo tyreopatii (nemoc štítné žlázy). Bývá rovněž součástí Plummer-Vinsonova syndromu.
Příznaky
Nehty jsou tenké a uprostřed klesají, takže vypadají jako lžíce. Problémy mohou být způsobeny nedostatkem železa, nedostatkem správné výživy, zdravotními problémy se žaludkem nebo střevy – citlivost na lepek (celiakie), ale i vysoká nadmořská výška může způsobit toto onemocnění.
Foto
Zde můžete vidět, jak vypadají tenké nehty ve tvaru lžíce.
Nehty jak valcha na praní
Chorobné poškozování nehtů obvykle může za to, že vaše nehty vypadají jako valcha na praní.
Příznaky
Ve středu nehtu se objeví podélné rýhy, které mohou být i barevně zbarveny. Onemocnění se nazývá onychotilomanie.
Foto
Zde můžete vidět nehty vypadající jako valcha na praní.
Zakřivené nehty
Subunguální hyperkeratóza neboli rozšíření rohové vrstvy vzniká v důsledku hyperplazie (zmnožení) nehtového lůžka. Kromě kongenitálního původu vzniká v důsledku exsudativních kožních onemocnění a může se objevit u chronických zánětů postihujících tuto oblast. Speciálně bývá patrná u psoriázy, chronického ekzému nebo vzniká v důsledku mykotické či virové infekce (onychomykózy a veruky).
Příznaky
Celá nehtová ploténka je destruovaná, na nehtovém lůžku jsou masivní nánosy hyperkeratóz. Změny mohou narušit schopnost nehtu odrůstat.
Foto
Zde můžete vidět, jak vypadají zakřivené nehty.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Medix