Co použít na opruzeniny z horka
Dbejte na to, aby postižené místo zůstalo v suchu. Vyhněte se nevhodnému oblečení. Postižené místo větrejte, ať se dále nezapařuje. Pokožku pravidelně natírejte krémem, například Bepanthenem. Oblíbená je kalciová či zinková mast.
S opruzeninami se obvykle zvládnete vypořádat sami doma bez návštěvy lékaře. V případě, že zarudlá místa neustupují nebo kůže dokonce začala mokvat, navštivte lékaře. Může se jednat o opruzeniny, které jsou způsobené kvasinkami nebo plísněmi. Lékař pak doporučí vhodnou léčbu.
Nejlepší mast na opruzeniny konečníku
Na akutní opruzeniny konečníku fungují i vysychavé obklady z dubové kůry nebo z velmi světlého roztoku hypermanganu. Ty se přikládají na postižená místa na deset až patnáct minut několikrát denně.
Oproti krémům představuje fyzikální ochrana mnohem bezpečnější způsob prevence. Pokud vás čeká třeba dlouhá cesta nebo už máte zkušenostmi potvrzeno, že právě dnes vám za jistých okolností vznik opruzeniny hrozí, nebojte se použít takzvanou záložku. V místech, kde o sebe kůže nejvíce tře, a navíc třeba nemáte vhodné oblečení, jde o ideální formu prevence. Aby se dvě vrstvy kůže od sebe oddělily, můžete použít jemnou gázovou záložku a prosypat ji zásypem, který vysušuje. Záložka díky tomu udrží suché prostředí. Dá se použít třeba v oblasti konečníku.
Zapařená kůže se stává živnou půdou pro bakterie a kvasinky. A na ně už jsou pak zásypy a přísná hygienická pravidla krátká. Jakmile pokožka mokvá, vyžaduje to návštěvu lékaře, ten předepíše léčebné krémy nebo obklady, které působí antimykoticky a tlumí zánět. S úspěchem se využívají například místní kortikoidní přípravky. Pokud se ostýcháte zajít k lékaři, tak použijte Zitenax krémpastu, na opruzeninu v okolí konečníku není nic lepšího.
Jak léčit opruzeniny u starých lidí
U seniorů je nutné dbát na hygienu, tato skupina lidí je totiž náchylnější ke vzniku opruzenin. U ležících pacientů je prospěšné tělo masírovat, kůži promazávat a provádět poklepovou masáž. Jde o klepání prsty směřující od spodní části zad nahoru. Na ošetření kůže je vhodné používat tyto přípravky:
- Menalind pasta – na zarudlou kůži
- Chlorophyl gel – na zarudlou kůži
- Pityol mast – na opruzeniny
- Menalind olej – na suchou kůži
Jak na opruzeniny z vložek
Mnoho žen v letním období trpí na opruzeniny z vložek. Vlhké prostředí napomáhá k pomnožení bakterií a plísní, což může komplikovat vznik opruzeniny. V tomto případě je vhodné použít VITELLA Ictamo pastu, která obsahuje ichtamol (3 %) a oxid zinečnatý (10 %). VITELLA Ictamo pasta je vysoce účinný prostředek k ošetření obtížně zvladatelných ložisek kůže. Optimální použití přípravku Vitella Ictamo vede ke zklidnění a regeneraci problémových kožních lézí. Obsažený ichtamol má protizánětlivé účinky, působí antibakteriálně, omezuje růst kvasinek a potlačuje nadměrnou tvorbu mazu. Oxid zinečnatý má zklidňující účinky a výrazně podporuje regeneraci kůže.
Opruzeniny v těhotenství
Mezi faktory, které vznik vlhkých míst podporují, patří i těhotenství. Nezřídka se objevují například opruzeniny pod prsy. Nejčastější léčbou je aplikace krému s oxidem zinečnatým.
Mast na opruzeniny Imazol
Účinnou mastí na opruzeniny je Imazol, který obsahuje 10 mg léčivé látky clotrimazolum (1 %) v 1 g kožní pasty.
Pasta je vhodná při komplikacích, které nejsou běžně zvládnutelné pomocí jiných přípravků. Účinná látka clotrimazol je derivátem imidazolu se širokým spektrem antimykotického působení. Je účinná na celou řadu mikroorganismů, jako jsou kvasinky, plísně, bičíkovci a grampozitivní bakterie.
Zásyp na opruzeniny
Lékaři dnes příliš nedoporučují dětský zásyp, protože vytváří na pokožce hrudky a může kůži zbytečně třít. Proto jsou lepší masti a krémy, ale stále je mnoho maminek, které na pudr nedají dopustit.
Když vám nezabírají osvědčené mastičky, je lepší dojít si k pediatrovi, protože ne každé začervenání a podráždění musí být opruzeniny. V některých případech se může jednat o kvasinkovou infekci, která se nazývá kandidóza. Plíseň Candida má ráda vlhko, teplo a narušený povrch. Na místě infikování vznikají rudá místa s bílými puchýřky či pupínky, které praskají a postupně se šíří. Lékař vám může předepsat antimykotické masti a krémy. Někdy stačí i klasická genciánová violeť.
Mast na opruzeniny pro cyklisty
Na opruzeniny a otlačeniny z cyklistiky (opruzeniny z cyklistiky) jsou dle recenzí vhodné tyto produkty:
- Century Riding Cream od Sportique: tento přípravek funguje a splňuje to, co se od takového krému očekává.
- Crema Protettiva Soprasella od Ozone Elite: je bohatý ozonizovaný slunečnicový olej. Tento absorpční olej, který nemastí a nezanechává žádné stopy na oblečení, je vhodný na cyklistiku při použití v předstihu, tedy nejméně 20 minut před sportovní aktivitou. Přípravek se doporučuje nejen pro cyklistiku, ale i pro vodní sporty, kulturistiku, atletiku, gymnastiku či lyžování.
- 4A. ANTI FRICTION CREAM+ od QM SPORTS CARE: tento produkt se vyrábí v Belgii z včelího vosku a má perfektní konzistenci. Není příliš silný, ale ani slabý. Má dlouhotrvající účinky a slabě voní.
- Sixtus Gesos – Sport: je neutrální emulze. Díky optimální kombinaci přírodních olejů se rychle vstřebává pokožkou. Revitalizující vůně zanechává na pokožce příjemný pocit.
- RYBILKA NEO: obsahuje rybí olej, mandlový olej, oxid zinečnatý a D-panthenol.
- Rybí olej (4%): obsahuje zejména acylglyceroly nasycených a nenasycených mastných kyselin, dále vitaminy a organicky vázaný jód a brom.
- Mandlový olej (14%): olej ze sladkých mandlí obsahuje zejména glyceridy mastných kyselin a také vitamin A, B1, B2, B6, E. Má ochranný účinek před vysycháním, působí jako změkčovadlo.
- Oxid zinečnatý (10%): je velmi jemný prášek, který dobře absorbuje oleje i vodu. Působí dezinfekčně.
- D-panthenol (5%): v buňkách se mění na kyselinu pantotenovou (vitamin B5). B5 zajišťuje optimální hydrataci kůže, podporuje produkci kolagenových a elastanových vláken, čímž udržuje kůži pružnou a zdravou.
- Ondřejova mast: působí protizánětlivě, dezinfekčně, zmírňuje svědivé pocity, přispívá k útlumu vylučování potních žláz. Přípravek má rovněž regenerační účinky. Při dlouhodobém používání na rozsáhlé plochy, obzvláště u malých dětí, nelze vyloučit riziko perkutánní resorpce zdraví škodlivého množství kyseliny salicylové.
A jaké jsou vaše zkušenosti s cyklistickými opruzeninami, jaká mast na otlačeniny vám pomáhá?
Antivlk
Antivlk krém proti opruzeninám vytváří ochranný film, který chrání pokožku před přílišnou vlhkostí, opruzeninami a vyrážkami. Zmírňuje příznaky a zabraňuje zapaření a odření pokožky dlouhodobě namáhané v nepříznivých podmínkách. Regeneruje a hydratuje pokožku. Snižuje tření a chrání před odřením, i přesto umožňuje neomezený pohyb. Krém je určen zejména pro turisty, cyklisty a ostatní sportovce. Je vhodný při obezitě a je možné jej použít i u dětí.
Aplikujte přiměřené množství na pokožku a jemně rozetřete. Používejte na postižená nebo exponovaná místa několikrát denně dle potřeby.
Složení
Účinnými složkami jsou panthenol, oxid zinečnatý a vitamin A a E.
Balení obsahuje 100 ml.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Ben