Příčiny kyseliny močové v krvi
Kyselina močová je látka špatně rozpustná ve vodě, při zvýšené koncentraci může vytvářet krystalky, které se mohou usazovat v kloubech a vzniká onemocnění dna a artritida.
V poslední době je příčinou zvýšení kyseliny močové nadměrná konzumace masa, zejména bílkovin u sportovců. Ti, ačkoli žijí relativně zdravým životem a snaží se konzumovat zdravé potraviny, mají často zvýšené hodnoty kyseliny močové právě díky konzumaci nadměrného množství bílkovin. Masité potraviny jsou podstatně hůře stravitelné než zelenina. Trávení živočišných bílkovin vede k tvorbě nadměrného množství kyseliny močové a současně se zvýší překyselení těla. Tudíž méně masa a více zeleniny.
Nejčastějšími faktory zvyšujícími hodnoty kyseliny močové v krvi jsou:
- věk
- dietní chyba (špatné stravování)
- stres
- zvýšená tělesná zátěž
- kouření
- alkohol
- obezita
- onemocnění ledvin
- genetika
- užívání některých léků
Příznaky kyseliny močové v krvi
Vysoká koncentrace kyseliny močové v krvi způsobuje krystalizaci této látky zejména v kloubech, kde svými ostrými hranami opotřebovávají klouby a působí bolesti. Nejčastěji jsou postiženy malé klouby na dolních i horních končetinách.
Prvním postiženým kloubem bývá nejčastěji palec u nohy. Palec napuchne a červená, zůstane bolestivý na dotek a kůže je na něm leskle napnutá. Tvrdou bolest obvykle spustí nadměrná konzumace jídla a alkoholu, únava, stres nebo také chirurgický zákrok. Při neléčení dny hrozí poškození kloubů či poškození ledvin. Prvním krokem při léčbě je úprava stravování a životního stylu. I po pominutí akutního záchvatu je nutné, aby pacient dodržoval přísnou dietu a nepil alkohol. Tento symptom se zpravidla objevuje až po desítkách let zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi (u mužů nad 420 μmol/l, u žen více než 360 μmol/l). Jde o akutní záchvat dnové artritidy, nemoci, která je způsobena ukládáním solí kyseliny močové do kloubů. Může postihnout a poškodit jakýkoli kloub, nejčastěji postihuje menší klouby. Dna postihuje častěji obézní muže. Toto onemocnění je známé již od pradávna, ale v současné době díky špatnému životnímu stylu a snadné dostupnosti rizikových potravin stoupá počet lidí s tímto onemocněním.
Hodnoty kyseliny močové
Ideální hodnota kyseliny močové v krvi je sporná, navíc je optimální hladina u mužů a žen rozdílná:
- muži: 220–420 μmol/l
- ženy: 140–340 μmol/l
Kyselina močová se z těla vylučuje prostřednictvím ledvin, ale její vyloučené množství se pohybuje kolem 7,5–13 %. Zbývající množství zůstává v těle. Je to antioxidant, který se významně podílí na antioxidační ochraně organismu – chrání hlavně před působením kyslíkových radikálů. Její obsah v těle by měl být ale vyvážený v optimálních hodnotách. Pokud dlouhodobě převyšuje hodnoty, je zvýšená pravděpodobnost vzniku bolestivé dny.
Odběr
Odběr se provádí ráno, nalačno (10–12 hodin před odběrem nejíst, být v relativním klidu, doporučuje se vypít 2–3 dl vody), po tělesném klidu, bez předchozího opalování. Před odběrem nejíst vnitřnosti, zejména játra, maso maximálně 150 g/den, vyloučit kávu, coca-colu, čaj, pivo, alkohol, také se vyhnout luštěninám.
Kyselina močová v krvi v těhotenství
Pokud se v těhotenství vyskytne kyselina močová v krvi, může se jednat o preeklampsii. Preeklampsie je celkové onemocnění, které je zřejmě jako jediné přísně vázané na těhotenství. Jedná se o onemocnění placenty. Protože je mateřský organismus v těhotenství řízen hormony plodu, i onemocnění placenty se projeví komplikacemi u matky. Na druhé straně však u preeklampsie není ohrožena jenom matka, ale i samotný plod. Hlavním projevem preeklampsie je zvýšený krevní tlak matky spojený s únikem bílkovin do moči a výskytem kyseliny močové v krvi. Výskyt je různý, udává se cca 10 % těhotenství. Existují i rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost výskytu, avšak preeklampsie se může objevit u kterékoliv těhotné. O něco vyšší riziko výskytu má mladá prvorodička, žena s vícečetným těhotenstvím, genetickou predispozicí (výskyt preeklampsie u matky) nebo s onemocněním cév.
Symptomatologie:
- vysoký krevní tlak (hypertenze cca 140/90 a více)
- proteinurie (přítomnost bílkoviny v moči)
- hyperurikémie (zvýšená hladina kyseliny močové v krvi)
- otoky, nejčastěji na dolních končetinách
- zadržování tekutin projevující se rychlým přibýváním na váze
- trombocytopenie (snížené množství krevních destiček v krvi)
Příčina spočívá v poruše látkové výměny organismu matky. Vyvíjí se pozvolna týdny až měsíce, většinou již od začátku těhotenství a projeví se v posledních 3 měsících. Těžké a neléčené formy mohou vyústit do záchvatu křečí (eklampsie).
Jak snížit kyselinu močovou
Nízkopurinová dieta je jen jedna část prevence při onemocnění dnou. Bylo prokázáno, že se při této dietě obsah purinů v krvi sníží maximálně o 10–15 %. Puriny jsou obsaženy nejen v živočišných potravinách, jsou také součástí rostlin. Při dlouhodobé nízkopurinové dietě by tedy došlo k závažnému nutričnímu nedostatku.
Snížení kyseliny močové:
- redukcí a udržováním optimální váhy
- denním pohybem – prokrvené tělo lépe vylučuje kyselinu močovou
- omezením konzumace potravin s vysokým obsahem purinů
- střídmostí při pití alkoholu
- omezením konzumace živočišných tuků
- denním zařazením ovoce a zeleniny do jídelníčku
- dodržováním pitného režimu – min. 3 l denně
Léčba
Dna je jednou z nejbolestivějších nemocí, a navíc když vás přepadne záchvat, léky vám mohou pomoci zbavit se těch nejhorších bolestí. Je důležité poradit se s lékařem ohledně toho, které léky jsou pro vás vhodné. Lékař vám může doporučit léky proti bolesti, které vám skutečně pomohou:
- protizánětlivé léky, které jsou volně prodejné
- kortikosteroidy
- kolchicin – tento lék funguje nejlépe během prvních 12 hodin po záchvatu dny
- léky na snížení obsahu kyseliny močové v krvi
- v akutním stadiu jsou podávány protizánětlivé léky; postižené místo se leduje
- přírodní produkty – třešně, sušené meruňky, jahody
Prvním krokem při léčbě je však úprava stravování a životního stylu. Jde o vynechání všech potravin, které zvyšují množství kyseliny močové v těle. Je nutné vynechat potraviny, které obsahují více než 40–50 mg purinů na 100 g. Dieta při dně klade důraz na omezení potravin s vysokým obsahem purinů, mezi které patří například maso, vnitřnosti (játra, ledvinky), masové extrakty, uzeniny.
Určitě nekonzumujte tyto potraviny:
- maso z mladých zvířat, zvěřina
- smažená a grilovaná masa
- uzeniny, masové polévky a vývary
- vnitřnosti – játra, ledviny, srdce
- zeleninu jako špenát, kapustu, rebarboru, česnek, křen, chřest
- luštěniny
- houby
- tučné sýry, sójová omáčka
- čokoláda, kakao
- celozrnné výrobky
- různé druhy alkoholu (ten je nejhorší ze všeho – obsahuje vysoké množství purinů)
Autor: © svevi
Foto: © strongas