Jedlá soda při kojení
Je obsažena v přípravcích používaných k léčbě nadměrné žaludeční acidózy, perorálních rehydratačních roztocích a tekutinách pro nitrožilní použití, které mají za cíl úpravu akutní metabolické acidózy. Používá se také k dlouhodobé léčbě chronické metabolické acidózy způsobené poruchou funkce ledvin.
Perorální roztoky bikarbonátu neutralizují žaludeční kyselost tvorbou oxidu uhličitého. Zbytek absorbuje střevo. V plazmě je hydrogenuhličitan udržován v normálním fyziologickém rozmezí, přičemž přebytek je eliminován ledvinami.
Epiteliální buňky mléčné žlázy regulují vstup sodíku a bikarbonátu do mateřského mléka s malým vlivem na složení mléka.
Bikarbonát snižuje sekreci prolaktinu v případech sekundární hyperprolaktinémie v důsledku metabolické acidózy, ale neovlivňuje tvorbu mléka.
Přestože je známo, že hydrogenuhličitan sodný je vylučován do mateřského mléka, nebyly nalezeny žádné zprávy popisující jeho použití během kojení u lidí. Užívání jedlé sody jako antacida se však během kojení nedoporučuje.
Vhodná antacida pro kojící matky
Může to být antagonista H2, například cimetidin nebo ranitidin nebo inhibitor protonové pumpy, například omeprazol, lansoprazol nebo esomeprazol. Ranitidin a omeprazol dosahují nejnižších hladin v mateřském mléce.
Z přírodních prostředků je možné použít citronovou vodu.