Jak na hustotu vlasů
Existují metody, které zaručují zhoustnutí vlasů, ale takové nelze řadit mezi metody přírodní. Věnujme se tedy některým přirozenějším postupům, které přesto mohou (ale nemusí) významně přispět ke zlepšení stavu.
Přírodní zhoustnutí vlasů
Sedativní masáž hlavy a obličeje slouží spíše k uvolnění organismu než zvýšení hustoty a zlepšení kvality vlasů. Nabízí ji mnoho masážních salonů. Navíc uvolňuje krční páteř a ramena a „otevírá“ hrudník. Na obličeji a hlavě se touto masáží účinně stimulují akupresurní body vnitřních orgánů, provádí se při ní tzv. šamponování vlasové části pokožky (tj. krouživé uvolňující pohyby) a jiné speciální hmaty. „Šamponováním“ pokožky se uvolní kůže, zvyšuje se průtok krve cévami a rozproudí se lymfatický systém. K mozku se tak lépe dostává potřebná výživa a rychleji jsou z něj odváděny toxiny. Obličej i vlasy se krásně prokrví, proteplí, a člověk se vnitřně zklidní. Z těla se uvolní stres.
Doporučuje se používání bylinek, jako je čaj z kopřiv, nebo používání cibule, která obsahuje síru. Další možností je trojkombinace kalcium-magnezium-zinek k dlouhodobému užívání. Potravinové doplňky je vhodné konzultovat se svým lékařem.
Dají se také použít šampony z lékárny, např. Alpecin, nebo vodička Biohar. Tyto výrobky by měly vyživovat vlasy. Dále se doporučují oleje – a to kokosový, olivový, nebo speciální olejíčky. Nezapomínejte také pravidelně zastřihovat konečky vlasů.
Prodlužování vlasů
Prodlužování a zhušťování vlasů je dnes již obvyklým způsobem, jak rychle změnit svůj vzhled, pozvednout si sebevědomí a mít krásné, zdravé a husté vlasy. Nejdůležitější je zvolit tu nejsprávnější metodu, tedy šetrnou, bezpečnou a cenově dostupnou. Vlasy se aplikují pomocí metody prodlužování vlasů keratinem za studena. Používají se přírodní vlasy asijského a evropského typu. Evropské vlasy jsou velice žádané, protože se jako jediné dokonale přizpůsobí vlastním vlasům. Nabízí se více než 80 různých odstínů, různé délky, rovné i kudrnaté vlasy.
Tupé
Tupé je nejmodernější způsob přírodní náhrady vlasů. Nosit tupé je pohodlné a nikdo nepozná, že máte vlasy prodloužené. Tupé jsou vyrobena z nejkvalitnějších syntetických vláken, anebo z pravých, většinou asijských vlasů, případně z kombinace syntetických vláken s pravými vlasy. Podklad všech našich tupé je tvořen tzv. monofilem nebo jemným mono-tylem, což jsou materiály, které opticky dokonale imitují lidskou pokožku. Do nich jsou vlasy ručně vsazeny tak, že při rozhrnutí vlasů kdekoli máte dojem, že vidíte pokožku hlavy s přirozeným růstem vlasů. Tupé se většinou vyrábí s podkladem v různých velikostech, případně i s různými délkami vlasů. Při jeho výběru se nelekněte délky vlasů a beztvarého účesu. Většina tupé jsou „polotovary“, které je nutné přesně sestříhat k vlastním vlasům, a teprve potom do požadovaného účesu upravit.
Paruky
Paruk jsou dnes nabízeny stovky a stovky – od jednotlivých profesionálních vlásenkářů přes výrobce a dovozce jednodušších modelů z levnějších materiálů až po velké kolekce paruk největších a nejznámějších výrobců. Ne vždy ale všechny paruky ve skutečnosti vypadají tak, jak jsou prezentovány v katalozích nebo na webových stránkách. Při každém plánovaném nákupu paruky důsledně doporučujeme nespoléhat se jen na vyobrazení paruky na fotografiích modelek. Pokud je to jen trochu možné, přijeďte na osobní návštěvu a vyzkoušejte více paruk, různé střihy, případně i barvy. Jen tak si vyberete paruku, která se bude k Vašemu obličeji nejlépe hodit a ve které se také budete nejlépe cítit.
Na trhu jsou paruky z umělého vlákna, na pohled zcela nerozeznatelné od vlastních vlasů. Umělé vlákno dokonale drží tvar a i po umytí se vlasy vrací do původního účesu. Většina paruk je vyrobena v univerzální velikosti, podklad je pružný, dá se stahovat a uvolňovat pomocí gumiček s našitými suchými zipy. Některé modely se vyrábějí i v menších či větších velikostech.
Paruky z pravých vlasů jsou náročnější na údržbu, zato poskytují možnost vlastní úpravy účesu a vydrží déle pěkné než paruky z umělého vlákna.
Každá renomovaná společnost paruky a příčesky nejen prodává, ale vedle zajištění speciální kosmetiky na jejich domácí ošetřování provádí rovněž jejich odbornou údržbu. I při pečlivé domácí údržbě a důsledném používání speciální kosmetiky je jejich občasné odborné ošetření ve specializované provozovně nutné. Jen tak si paruka či příčesky zachovají pěkný vzhled po dlouhou dobu.
Jak zlepšit kvalitu vlasů
Vlasy potřebují vnitřní výživu a zevní péči. K zajištění vnitřní výživy patří:
vitaminy a minerální látky...
Pro růst a hustotu vlasů jsou důležité vitaminy A, E, skupina vitaminů B a C. Z minerálů je to především zinek a křemík. Všechny tyto látky obsahuje v přírodní formě rakytník řešetlákový. Lze ho běžně koupit ve formě šťávy, sirupu či čaje. Navíc bychom měli jídelníček obohatit o ořechy, mandle, dýňová, lněná a sezamová semínka, nebo z nich rovnou koupit již vylisované oleje;
rostlinné oleje...
Na zlepšení kvality vlasů rovněž doporučuji užívání esenciálních mastných kyselin. Na ty i na další cenné látky jsou bohaté rostlinné oleje, jako například brutnákový, pupalkový či lněný;
dostatek tekutin...
Nedostatek tekutin, či nadměrné pití kávy, černého čaje a alkoholu, podporuje dehydrataci organismu, a tím vysušování a vypadávání vlasů. Denně bychom měli vypít 2,5 litru tekutin. Pitný režim by se měl skládat například z čisté neperlivé vody, čerstvých zeleninových či ovocných šťáv, bylinkových čajů a rostlinného mléka (rýžové, sójové, jáhlové, špaldové, či mléko z ovesných vloček);
spánek...
Zdravý noční spánek regeneruje tělo a osvěžuje mysl. Člověk by si ho měl dopřávat zhruba 7–8 hodin denně. Jeho nedostatek totiž snižuje psychickou i duševní výkonnost a může vést k úzkostem, depresím a celkovému stresu.
Pokud jste se pustili do jarní diety, vlasům ani nehtům jste tím neprospěli. Organismus je při dietách příliš vystresovaný a vyčerpaný, což vede k oslabení vlasových kořínků i celkové kvality vlasů, které jsou pak matné a bez života. Zvyšte v období diet a při extrémních podmínkách zatěžujících organismus příjem esenciálních mastných kyselin. Především doplňujte (nejlépe v přirozené stravě) omega 3 mastné kyseliny, které vyživují vlasy zevnitř a stimulují zdravý růst vlasů. Zároveň používejte pěsticí oleje: skutečným pokladem pro poškozené vlasy je například arganový olej.
Zde se můžete podívat na doplňky stravy, které slouží k výživě vlasů.
K zevní péči patří:
pohyb...
Pravidelné cvičení zvyšuje průtok krve a přísun kyslíku k vlasovým váčkům a zajišťuje rovněž vyloučení odpadních látek. Denně bychom si měli dopřát půlhodinovou pohybovou aktivitu, jako například rychlou chůzi, běh, jízdu na kole, plavání, jógu, pilates či kalanetiku. Cvičení nám udělá dobře jak na duši, tak na těle (a vlasech);
bezstresové prostředí...
Stres je pro celý organismus, tedy i vlasy, skutečným nepřítelem. Odborníci tvrdí, že psychické otřesy mohou vlasy poškodit mnohem více než přechodný nedostatek vitaminů a minerálů. Psychické vypětí, úzkost, strach a vyčerpání jsou zodpovědné za produkci stresového hormonu kortizonu. Při jeho vyplavování dochází k zúžení cév, a tím i k nedostatečnému prokrvování organismu, a tedy i vlasových kořínků. Když člověk prodělává časté stresové situace, vlas svůj „boj o život“ po nějaké době vzdá a vypadne. Vlasy zkrátka září zdravím a krásou, pouze když je organismus v pohodě a harmonii.
Vlasová voda na zhoustnutí vlasů
Proteinový kondicionér
Ingredience: 1 čerstvý bílek, půl šálku horké vody, 5 kapek citronové šťávy
Postup: Bílek rozšleháme ve vodě a přidáme citronovou šťávu. Po umytí tento přípravek pečlivě vetřeme do vlasů, přikryjeme potravinářskou fólií a necháme 30 minut působit. Po uplynutí této doby vlasy pečlivě umyjeme a na závěr přelijeme bylinkovým odvarem...
Vlasový stimulátor z lichořeřišnice
Ingredience: 2 hrsti listů a květů lichořeřišnice, 0,5 litru vody
Postup: Bylinu vložíme do studené vody a pomalu přivedeme k varu, vaříme pak 10 minut. Po vychladnutí dobře přecedíme, nalijeme do sklenice a uložíme v lednici. Po dobu jednoho měsíce si tímto roztokem denně masírujeme vlasovou část hlavy.
Tonikum proti vypadávání vlasů
Ingredience: 2 lžíce květů a listů lichořeřišnice, 1 lžíce kopřivového kořene, 3 dl 60% lihu, 2 dl destilované vody
Postup: Byliny zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme, přidáme destilovanou vodu, nalijeme do skleněné lahve a dobře uzavřeme. Tonikem si denně, po dobu 3–4 měsíců, masírujeme vlasovou pokožku.
Extrakt na posílení vlasů
Ingredience: 1 lžíce kořene kopřivy, 1 lžíce kořene lopuchu, 1 lžíce květu měsíčku lékařského, 2 lžíce lichořeřišnice, 4 dl 60% lihu
Postup: Všechny uvedené drogy zalijeme lihem a necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, přidáme destilovanou vodu a nalijeme do skleněné lahve. Tímto tonikem si vždy po umytí jemně namasírujeme vlasovou pokožku.
Bylinné odvary
Bylinkové odvary jsou pro naše vlasy úžasnými pomocníky. Celkově je regenerují a viditelně zvyšují jejich celkovou kvalitu.
Postup: Jednu hrst bylinky přelijeme 2 litry vroucí vody a necháme 30 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a použijeme na poslední opláchnutí a mírnou masáž vlasové pokožky. Pak již neoplachujeme.
Vhodné byliny:
- bazalka – podporuje růst vlasů a usnadňuje jejich rozčesávání,
- bříza – omezuje tvorbu mazu a lupů, brání nadměrnému vypadávání vlasů,
- heřmánek – zvyšuje lesk a pružnost vlasů. Rovněž omezuje tvorbu mazu,
- kopřiva – podporuje růst vlasů a jejich pružnost a lesk. Zároveň je posiluje a zamezuje vypadávání,
- levandule – celkově regeneruje vlasovou část hlavy a zmírňuje také svědivost pokožky,
- máta – dezinfikuje vlasovou pokožku a zabraňuje tvorbě lupů,
- měsíček – ošetřuje a zvláčňuje citlivou pokožku hlavy, hlavně u dětí.
Vlasové zábaly
Zábal z jojobového oleje
Jojobový olej je naprosto úžasným přípravkem pro vlasy. Dokáže vnější vrstvou pokožky proniknout přes vlasové folikuly a následně se hromadit pod keratinovou vrstvou. Takovou schopnost vnitřně vyživit vlasy nemá žádný jiný prostředek. Při pravidelných zábalech s tímto rostlinným olejem docílíte již brzy opravdového zázraku.
Ingredience: jojobový olej, odvar z bylinek na oplach
Postup: Olej naneseme do vlasů, necháme 2 hodiny působit. Po uplynutí této doby vlasy dobře umyjeme, a na poslední opláchnutí použijeme bylinkový odvar.
Olejový zábal na suché vlasy
Suchým vlasům velmi prospívá zábal z kokosového oleje.
Ingredience: kokosový olej, odvar z bylinek na oplach
Postup: Olej naneseme do vlasů, vlasy zabalíme potravinářskou fólií a necháme 2 a více hodin působit. Po uplynutí této doby vlasy dobře umyjeme a na poslední opláchnutí použijeme bylinkový odvar.
Výživný žloutkový zábal
Jedná se o osvědčený recept, který již používaly naše babičky.
Ingredience: 1 žloutek, 4 kapky citronové šťávy a 1 lžíce olivového oleje. Můžeme rovněž použít i jiný rostlinný olej, například mandlový, sezamový, jojobový, dýňový.
Postup: Směs naneseme na vlasy, vše přikryjeme potravinářskou fólií, zabalíme do ručníku a necháme 2 hodiny působit. Po uplynutí této doby vlasy jemně umyjeme.
Autor: © svevi
Foto: © vivi