Cviky na uvolnění karpálního tunelu
Pokud děláte v zaměstnání opakované pohyby zápěstím, protáhněte si každých 40 minut paže, zápěstí, ramena a krční svaly. Když hodně sedíte, pořiďte si židli s dostatečnou oporou pro záda. Při práci s počítačem se vyvarujte prudkých úderů do kláves. Také v autě nesvírejte volant silou, ale jen zlehka.
Jak díky cviku poznáte, že máte potíže s „karpálem“? Jednoduše, dejte ruce k sobě, jako kdybyste se modlili, pak je spusťte dolů a obraťte je hřbety k sobě. Pokud cítíte brnění v rukou, prstech nebo v zápěstí, případně necitlivost v prstech, nechte se vyšetřit neurologem, může se jednat o karpální tunely.
Cviků na uvolnění karpálního tunelu naleznete na internetu spoustu. Popsat jednotlivá cvičení je složité, jelikož slovy nelze vystihnout přesné provedení cviku. Podívejte se tedy sami na cviky, které by pro vás mohly být užitečné.
Mast
Na karpální tunel se doporučuje liliová mast.
Použití: Přiměřené množství masti jemně vetřete do pokožky. Mast je zpracována homeopaticky, a proto se nanáší jen množství, které se vstřebá do pokožky.
Složení: Ambiderman, neoaquasorb, vazelína, destilovaná voda, olejový extrakt z lilie bílé.
Balení: Plastový kelímek se šroubovým uzávěrem, uvnitř vložka z PP o objemu 50 ml.
Na potírání zápěstí je vhodná i rozmarýnová mast.
Ortéza
Ortéza je vhodná na 24hodinové nošení. Používání ortézy v noci částečně uleví od brnění a nekonečné bolesti. Na trhu je nepřeberné množství dlah. Odborný lékař vám doporučí tu nejlepší. Každý pacient má jiné postižení, a proto dejte na doporučení lékaře. Zde je ukázka několika druhů ortéz na karpální tunel.
Bylinky
Na zánět karpálního tunelu by vám mohly trochu pomoci i bylinky. Důležité je provést pročištění a detoxikaci pomocí směsi, která obsahuje měsíček, jitrocel, medvědí česnek, řebříček a kopřivu. 200 g směsi bylinek postačí zhruba na měsíc. Aby kúra byla účinná, je důležité ji absolvovat minimálně 4 týdny a poté si dát pauzu. Tato kúra by se měla podpořit bylinkovým čajem na klouby a revma, která se skládá z kopřivové natě, květu řebříčku, z natě přesličky, z natě šalvěje, natě třezalky a natě mateřídoušky. 1 lžíci směsi přelijte ¼litrem vroucí vody a nechte louhovat cca 10 minut. Poté scezené pijte po douškách.
Babské rady
Do půllitru francovky herby či lesany dejte luhovat 20 tablet acylpyrinu a 5 listů aloe a občas protřepte. Po necelém týdnu si můžete ruce mazat před spaním, při potížích i v noci. Karpální tunel přestane bolet bezprostředně po prvním namazání a následné bolesti jsou mírnější.
Další rady na syndrom karpálního tunelu:
- ledování při bolestech;
- častější přestávky při práci, při níž zápěstí namáháme;
- ohýbání prstů, třepetání rukama;
- masírování – k tomu je vhodná měsíčková mast s propolisem;
- příjem většího množství vitamínu B6 – najdeme ho v játrech, vepřovém masu, makrelách, droždí, vejcích, banánech, avokádu, zelí, mrkvi, ořeších, ve špenátu nebo kapustě a podobně;
- konzumace ananasu – obsahuje enzym bromelin, který posiluje účinky vitamínu B6.
Rehabilitace
U syndromu karpálního tunelu se osvědčuje rehabilitace, především pak cvičení s powerballem. Fyzioterapeut pacientům se syndromem karpálního tunelu může doporučit specifická cvičení na oblast krční a hrudní páteře, využít může také takzvané měkké techniky a metody fyzikální terapie. Po operaci je vhodné absolvovat rehabilitaci, kde se pod dohledem fyzioterapeuta naučíte nejen vhodné cviky, ale také jak pečovat o jizvu. Nelze popisovat jednotlivé cviky – každý pacient je jiný a potřebuje rozdílné přístupy školeného fyzioterapeuta.
Klasická léčba
Syndrom karpálního tunelu lze léčit několika způsoby. Účinnou léčbou je dekomprese karpálního tunelu. Té lze v počáteční fázi dosáhnout udržováním ruky v klidovém stavu, injekcemi kortikoidů a použitím fyzikální terapie. Při plně rozvinutém syndromu je nutné přetětí zápěstních vazů, čímž se tlak na nerv odstraní. Operace se provádí ambulantně při lokální anestezii a trvá asi půl hodiny. K úlevě dojde cca po 2 dnech od zákroku a ruka se navrací k plnému fungování zhruba za 3 měsíce. Pooperační hojení lze pozitivně ovlivnit masáží jizvy. Po operaci se nerv regeneruje jen velice pomalu a trvá několik týdnů, spíše měsíců, než se nerv opět zotaví. Po operaci se doporučuje ruku šetřit, aby nedošlo k opětovnému zajizvení v okolí nervu. Také je vhodné užívat k urychlení regenerace nervu kombinované preparáty vitamínů B.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © MD