Pigmentové skvrny
Pigmentové skvrny jsou drobné, ploché, tmavší skvrny na pleti, světle hnědé až černé barvy. Výskyt pigmentových skvrn může mít u postižených osob negativní vliv na jejich sebevědomí, a to zvláště proto, že jsou často spojovány se stárnutím pleti. Přestože jsou pigmentové skvrny obvykle neškodné, určité formy mohou být nebezpečné, jak je tomu v případě melanomu. Proto je vhodné nechat si pokožku vyšetřit dermatologem.
Stařecké skvrny
Stařecké skvrny jsou menší ohraničené oblasti pleti s tmavším zabarvením, které se obvykle nacházejí na rukou, obličeji a dekoltu, případně jiných partiích těla často vystavovaných slunci. Obvykle se objevují po 40. roce, ale v některých případech se mohou vytvořit i dříve.
Jaterní skvrny
Jaterní skvrny jsou v podstatě slangový výraz pro stařecké skvrny. Jaterní skvrny jsou světlejší či sytě hnědé nepravidelné skvrny. Jaterní skvrny nejvíce ukazují na stav antioxidační kapacity vašeho organismu. Nejvíce za ně mohou volné radikály, které vyvolává nadměrné slunění, mazání opalovacími krémy a špatná životospráva. Nejlepším bojovníkem proti jaterním skvrnám jsou antioxidanty. Antioxidanty totiž pomáhají likvidovat volné radikály v těle a tím předcházet jaterním skvrnám.
Kyselina kojová
Kyselina kojová je produkována některými druhy hub. Byla objevena v Japonsku. Kyselina kojová se používá nejen v potravinářském, ale i v kosmetickém průmyslu, kde je hlavně využívána k zesvětlení kůže a odstraňování pigmentových skvrn. Kyselina kojová zesvětluje kůži potlačováním enzymu tyrosinu, který spouští tvorbu melaninu (kožního barviva), a to tak, že odstraňuje pihy, jaterní, stařecké skvrny, těhotenské a hormonální skvrny či nestejnoměrně opálenou pleť v obličeji. Kyselina kojová je v současnosti obsažena v řadě kosmetických produktů včetně mýdel, gelů a krémů, přidává se i do zubních past.
Hydrochinon
Hydrochinon je organická sloučenina, která patří mezi fenoly. Hydrochinon se používá v medicíně k povrchové aplikaci na kůži k odstraňování zbarvení kůže. Toto použití je v některých státech zakázáno, včetně členských států Evropské unie, a to z důvodu zjištěných alergických reakcí.
Bělení kůže citronem
Citron je účinný zesvětlovací prostředek. Použití citronové šťávy na bělení kůže představuje opravdu bezpečnou metodu. Skvrny by se měly potírat denně neředěnou citronovou šťávou, například pomocí jemného štětečku. Výsledek by se měl dostavit během tří měsíců.
Medvědice na bělení kůže
Medvědice obsahuje látku arbutin, což je derivát hydrochinonu. Účinky arbutinu zatím nebyly dostatečně prozkoumány, tudíž nelze předpokládat výsledek bělení pigmentových skvrn. Natírání krémů s obsahem medvědice na bělení kůže je celkem zbytečné.
Autor: © svevi
Foto: © Kasia