Alkohol a antibiotika
Při užívání antibiotik je třeba se vyvarovat alkoholu kvůli škodlivým interakcím, které mohou nastat, a také kvůli negativním účinkům alkoholu na imunitní systém.
Navzdory tomu, že na většině balení antibiotik jsou uvedena varování před konzumací alkoholu, je běžnou mylnou představou, že pití při těchto lécích je relativně bezpečnou praxí. Je to jedna z nejčastějších otázek, které lékaři dostávají ohledně antibiotik na předpis, „je bezpečné je pít?“ Krátká odpověď zní ne – alkohol přímo inhibuje účinnost antibiotik a může navíc způsobit celou řadu negativních vedlejších účinků.
Když tělo odbourává alkohol, produkuje acetaldehyd, který může způsobit nevolnost. Mnoho lidí užívajících antibiotika již pociťuje žaludeční nebo zažívací problémy vzniklé díky antibiotikům jako jejich vedlejší účinky a pití alkoholu během užívání těchto léků může zvýšit pocity nevolnosti. Kromě gastrointestinálních problémů mohou alkohol i antibiotika bránit kognitivním funkcím, koncentraci a koordinaci. Další věcí, kterou je třeba u alkoholu a antibiotik zvážit, je skutečnost, že pití narušuje základní procesy těla, jako je spánek a hydratace, a to jsou kritické součásti zotavení z bakteriálního onemocnění. Kvůli těmto faktorům je nejlepší se po dobu léčby antibiotiky vyhýbat alkoholu.
Nebezpečí míchání alkoholu a antibiotik
Alkohol i antibiotika mají své specifické vedlejší účinky, které ovlivňují chování a duševní stav jedince. Z tohoto důvodu by se tyto dvě věci neměly nikdy míchat dohromady. Některá antibiotika můžou v kombinaci s alkoholem způsobit prudké fyzické reakce. Zinnat mezi ně nepatří, ale týká se to antibiotik Metronidazol a Linezolid, které se běžně předepisují k léčbě infekcí střevního traktu a kůže, a také sulfonamidové léky Sulfamethoxazol a Trimethoprim, které se používají k léčbě všeho od infekcí močových cest přes zápal plic až po infekce uší.
Konzumace alkoholu při užívání těchto léků může mít za následek silnou únavu, pulzující bolest hlavy, závratě, úzkost, bolest na hrudi a bušení srdce. Alkohol může také zhoršit trávicí vedlejší účinky a přeměnit se v krev nebo hlen ve stolici, těžký průjem, intenzivní žaludeční křeče nebo bolesti, horečka, nekontrolovatelné zvracení. Míchání alkoholu s některými antibiotiky může také poškodit životně důležité orgány, včetně jater. Ledviny jsou odpovědné za odstraňování toxinů, včetně léků, z krve a těla prostřednictvím moči. Antibiotika mohou přetěžovat a poškozovat ledviny a alkohol to zhoršuje.
Kromě všech oslabujících vedlejších účinků uvedených výše může alkohol také bránit určitým procesům imunitního systému a mít negativní dopad na schopnost těla zotavit se z infekce. Alkohol pak nejen zpomaluje proces hojení a dobu rekonvalescence, ale navíc jedince vystavuje zvýšenému riziku rozvoje další infekce.
Vyhněte se alkoholu při užívání antibiotik
Pití alkoholu při užívání antibiotik může být rizikové. Nejen, že alkohol může špatně interagovat s některými léky a způsobit vážné vedlejší účinky, může také potenciálně přerušit přirozený proces hojení. Alkoholu byste se měli vyhýbat, dokud nebude ukončena léčba antibiotiky a vaše tělo nedostane dostatečný odpočinek a výživu. Nicméně, pokud jste někdo, kdo trpí alkoholismem, může se to snadněji říct, než udělat. Pokud si myslíte, že byste mohli být závislí na alkoholu, kontaktujte svého lékaře, abyste mohli začít cestu k uzdravení ještě dnes.
Co nejíst při užívání Zinnatu
Problémy způsobují některé citrusy a mléko. Během užívání antibiotik Zinnat se vyhněte konzumaci grapefruitu a pití grapefruitové šťávy. Nežádoucí je také strava obsahující mléčné výrobky, protože snižuje hladiny cefuroximu - hlavní účinné látky antibiotika Zinnat.
Zinnat a slunce
Každý člověk bude reagovat při tomto antibiotiku na slunce jinak. Jinak se bude chovat pokožka člověka se světlým fototypem a jinak lidí s tmavší pletí. Obecně platí, že při užívání antibiotika Zinnat může vystavení se slunečnímu záření, a to i na krátkou dobu, způsobit vážné spálení, kožní vyrážku, zarudnutí, svědění nebo změnu barvy. Když začnete tento lék používat: Vyhýbejte se přímému slunečnímu záření, zejména mezi 10:00 a 15:00, pokud je to možné. Noste ochranný oděv, včetně klobouku a slunečních brýlí.