Příčiny
Ve většině případů je svědění kůže na hlavě spojeno s jinými kožními problémy, jako jsou například lupy, atopický ekzém, seborea či lupénka. Svědění kůže hlavy může být rovněž způsobeno použitím nevhodné vlasové kosmetiky, například šamponů a kondicionérů s nadměrnou parfemací či s obsahem parabenů. Přílišné kartáčování vlasů a zvýšená produkce potu problému také neprospívají.
V první řadě je potřeba najít šampon, který od nepříjemného svědění pomůže. Doporučuje se volit přípravky s obsahem antibakteriálních a antimykotických látek, jako jsou zinek, pyrithion, bílý ichthyol, octopirox či climbazol. Pokud se po použití šamponu neuleví, zvažte návštěvu kožního lékaře, který dokáže přesně určit příčinu obtíží a doporučit vhodnou terapii.
Pokud si na svědění hlavy stěžuje dítě, je velmi pravděpodobné, že má vši. Tento kožní parazit se rychle šíří hlavně v dětských kolektivech, nezávisle na hygieně. Při výskytu vší bychom si na vlasech povšimli bělavých hnid.
Svědění hlavy a vypadávání vlasů
Pokud trpíte svěděním hlavy a vypadáváním vlasů, zkuste zakoupit například Kelual DS šampon od firmy Ducray, pacienti si ho chválí. Vlasy samozřejmě mohou vypadávat z důvodu postižení vlasové pokožky. Pokud budou projevy přetrvávat, navštivte kožního lékaře.
Svědění hlavy a krku
Pokud trpíte svěděním hlavy a krku, může se jednat o plísňové onemocnění. Také může jít buď o reakci na nějaký šampon, nebo o parazity, či silně přesušenou pokožku hlavy. Může to ale být i začínající lupénka, což by bylo závažnější. Každopádně se doporučuje navštívit dermatologa, který odborně zhodnotí stav, případně odebere stěry na kultivaci, aby zjistil, o co přesně se jedná.
Svědění hlavy a lupy
Svědění pokožky a šupinky kůže, lupy, jsou kousky odumřelé kůže. Někteří odborníci vidí příčinu v jediné věci, jiní zmiňují působení více faktorů najednou. Příčiny jsou: vypjaté emoce, stresové situace, prodělané trauma, nedostatek vitamínu B2, nadměrná činnost mazových žláz, maštění hlavy (zde má patrně vliv i hormon testosteron), vysušení vlasů (časté mytí, vysušující vlasové přípravky), plísně napadající kůži, snížená imunita, genetika, vrozené dispozice, přítomnost v rodině, jiné kožní onemocnění (například lupénka, psoriáza), kvasinková infekce. Dnes existuje na trhu celá řada účinných prostředků pro nesvědivý vlasový porost, informujte se ideálně v lékárně. Léčba by však neměla znamenat jen zakoupení drahé vlasové kosmetiky, ale též změnu stravy (zdravá výživa).
Svědění hlavy a pupínky
Pokud trpíte svěděním hlavy a pupínky, může jít o folikulitidu, což je zánět vlasových kořínků, nebo o projev seborhoické dermatitidy. Zkuste volně prodejné šampony, například Mediket ictamo či Mediket plus. Je vhodné jejich dlouhodobé používání a šampony je třeba nechat vždy chvíli působit.
Svědění hlavy a kvasinky
Na svědění hlavy způsobené kvasinkami je účinný lék bez receptu například Nizoral šampon či Clotrimazol sprej.
Svědění hlavy a těla
Svědění hlavy a těla může být způsobeno alergickou reakcí na prací prášek, ve kterém je vypráno ložní prádlo, zkuste tedy tento prací prášek změnit, dále byste mohli vždy před spaním užít nějaké antihistaminikum, například Zyrtec (balení s 10 tabletami je volně prodejné v lékárně). Budou-li potíže i nadále přetrvávat, doporučuje se konzultace na kožním oddělení.
Babské rady na svědění hlavy
Osvědčilo se po umytí vlasů do posledního opláchnutí přidat citron nebo ocet a dobře promasírovat. Zbavíte se tak svědění i lupů.
Podrážděnou pokožku hlavy uklidňuje levandule, která navíc ovlivňuje tvorbu vlasového mazu. Zmírňuje i svědění pokožky a celkově porost regeneruje.
Bylinky na svědění hlavy
Není-li svědění kůže způsobeno mechanicky drážděním pokožky, dochází k němu často v překyseleném organismu. Proto je nutné začít se zásadotvornou dietou, to znamená omezit maso, masové výrobky, mléčné výrobky, vývary, sladkosti, silně kořeněná jídla, alkohol a podobně.
Jezte co nejvíce zeleniny a nutričně hodnotné potraviny. Pak můžete přistoupit k čištění organismu pomocí bylin.
Bylinné čaje
Smíchejte 25 g kořene pampelišky (smetanky lékařské), 25 g kořene lopuchu většího, 25 g natě macešky trojbarevné, 25 g natě kopřivy dvoudomé, 25 g jetele luční červeného (hlaviček), 25 g pýru plazivého a 25 g natě rozrazilu lékařského. Přelijte 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, 15 minut nechte vyluhovat a sceďte. Pijte 2x denně.
Smíchejte stejné díly natě meduňky lékařské, květu levandule lékařské, natě benediktu čubetu a listu máty peprné. Přelijte 1 lžíci směsi 250 ml vroucí vody, 15 minut nechte vyluhovat a sceďte. Pijte 3x denně.
Čaj na kožní neduhy spojené se svěděním, na zklidnění: smíchejte 30 g kořene kozlíku lékařského, 30 g třezalky tečkované, 20 g meduňky lékařské a 20 g chmele otáčivého. Namočte 1 lžíci směsi do 200 ml vody na 2 hodiny. Pak zahřejte k varu, 5 minut nechte vyluhovat a sceďte. Pijte 2x či 3x denně.
Smíchejte stejné díly natě řebříčku obecného, komonice lékařské, pelyňku pravého, květu hluchavky bílé, chmelu otáčivého a kořene lopuchu plstnatého. Přelijte 1 lžíci směsi 200 ml vroucí vody, 15 minut přikryté nechte vyluhovat a sceďte. Pijte 3x denně.
Bylinná koupel proti svědění
Směs 150 g heřmánku pravého, 100 g kozlíku lékařského a 50 g hořčičného semínka dejte do 3 l vody, 10 minut vařte, sceďte do připravené koupele teplé cca 36 °C. Koupel má trvat přibližně 15 minut. Provádějte 3x týdně. Nepoužívejte mýdlo ani jiné mycí prostředky.
Autor: © svevi
Foto: © Nicolasbuenaventura