Příčiny suchých vlasů
Mezi první příznaky patří ztráta pružnosti a lesku, létavost vlasů, křehkost, lámavost a také suchá pokožka. Můžete se každé ráno snažit několik desítek minut vytvarovat svůj účes, ale marně – na vině jsou suché vlasy. Kadeře se budou také špatně rozčesávat, protože jsou zesláblé. Faktickou příčinou suchých vlasů je, že neobsahují dostatek vody, která je jak na jejich povrchu, tak v části vázané uvnitř vlasu. Jaké jsou příčiny takto nemocných vlasů? Každý z nás si je může přivodit častým fénováním, sušením na slunci, přílišným mytím či upravováním vlasů. Dále návštěvou solárií či saun. Suché vlasy může také způsobovat nedostatečná funkčnost mazových žláz. Dalším viníkem je dlouhodobý stres, oslabení a změny v organismu, jako například různé nemoci. K dnešní uspěchané době patří, ať chceme nebo nechceme, stresové okamžiky. Nejen stres, ale také smog a nevhodné chemické či kosmetické prostředky pak způsobují nemalé problémy s našimi vlasy.
Prevence
- Omezte fénování vlasů na minimum, fénujte na nižší teplotní stupeň.
- Na suchém vzduchu chraňte své vlasy speciálními přípravky.
- Po návštěvě bazénu nebo moře vlasy důkladně opláchněte.
- Užívejte co nejméně léků, živočišných tuků a sladkostí.
- Užívejte více vitamínů a minerálů, dopřejte si maso, vejce a mléčné výrobky.
Suché vlasy – foto
Zde je několik fotografií, na kterých je možné vidět suché vlasy.
Jak správně umýt vlasy?
Před umýváním vlasy pročešte, zabráníte tak pozdějšímu zacuchání. Nejprve je alespoň minutu nechte máčet pod proudem teplé vody. Šampón si dejte do dlaně, nařeďte ho troškou vody a aplikujte rovnoměrně do vlasů. Vyhněte se bezhlavému kroužení rukou, tak vlasy jen poničíte, a navíc je po takovéto „péči“ jen tak nerozčešete. Dejte přednost lehkému uhlazování a mnutí v dlaních, pokožku hlavy pomalu promasírujte konečky prstů. Podle potřeby opakujte a použijte kondicionér. Ten nechte chvíli působit (u mastnějších a jemných vlasů vynechejte kořínky a začněte až od půlky hlavy) a pečlivě smyjte – zbytky přípravku by vlas zatížily. Odnaučte se i drastické vysoušení ručníkem, které na dětech rády praktikovaly maminky. Stačí ho jemně přitisknout na vlasy a udělat si volnější turban. Vlhké vlasy jsou mimořádně náchylné k poškození, pročešte je jen hřebenem s širokými zuby. Vysoušejte studeným vzduchem nebo ještě lépe – nechte je přirozeně schnout. Dokud vlasy nebudou suché, nepoužívejte gumičky ani sponky. A spaní s vlhkými prameny je naprosté tabu!
Jste-li majitelkou suchých kadeří, vsaďte na krémovější přípravky, ideálně s obsahem bambuckého másla nebo s makadamiovým olejem, které uzavřou vlhkost uvnitř vlasového vlákna. Nezapomínejte na pravidelné výživné masky.
Jak na suché vlasy po umytí
Mokré vlasy jsou velmi citlivé a měli byste se proto vyvarovat nadměrnému vysoušení nebo tření ručníkem do sucha. Místo toho jednoduše vodu z vlasů ručníkem vymačkejte. Ručník přebytečnou vodu nasákne, aniž by ji vrátil zpět, a vlasy zůstanou nepoškozené. Rozčešte své stále mokré či vlhké vlasy jemně, bez použití jakékoliv síly. Jinak čerstvě umyté a stále citlivé vlasy poškodíte.
Jak na suché vlasy bez lesku
Mezi první příznaky poškozených vlasů patří ztráta lesku, hebkosti a elastičnosti. Vlasové vlákno je oslabené a vlasy se velmi snadno lámou. U poškozených vlasů dochází k narušení povrchové struktury a ke ztrátě tukové filmu, který slouží jako neviditelný ochranný plášť. Vlasy jsou na dotek hrubé, drsné a jejich konečky rozdvojené. Vlasy díky tomu mají sklon k zacuchání a špatně se upravují. Další velmi důležitý příznak suchých vlasů je ztráta vlhkosti. Každý zdravý vlas totiž obsahuje dostatek vody, a to nejen na povrchu, ale i uvnitř vlasu. Problém nastává, když se vlasy vysuší a ztrácejí obsah vody – ať už v létě na slunci, v suchém prostředí, vlivem mrazu a větru, či intenzivním fénováním. Některé vlasy jsou však přirozeně suché, což je způsobeno tím, že mazové žlázy produkují méně mazu a tukový povlak, chránící vlasové vlákno, se tak výrazně snižuje. Všechny tyto příznaky jsou signálem, že je potřeba zakročit a své vlasy oživit.
Vlasy jsou často vystaveny nepříznivým podmínkám, které jim ubírají na přirozené kráse. Doporučujeme omezit vše, co vlasy ještě více vysušuje a namáhá. Příkladem jsou intenzivní a náročné barvení (výrazná změna barvy), melír a další chemické zásahy. Těmito zásahy se z vlasů vytrácí kožní maz, vlas ztrácí svou ochranu a vlhkost. Další příčina poškozených vlasů spočívá v jejich úpravě. Časté fénování, kulmování, nesprávné česání vlasů, používání ostrých kartáčů a pravidelné používání dnes tak oblíbených vlasových žehliček. Při vysoušení vlasů doporučujeme střídat studený a teplý vzduch, není vhodné přikládat fén přímo k vlasům a foukat je příliš horkým vzduchem, dodržujte vzdálenost minimálně 15 cm. Důležité je také přizpůsobit péči o vlasy různým ročním obdobím. V létě příliš vlasy nefénujte, raději je nechte přirozeně uschnout. Naopak to udělejte v zimě, než vyjdete ven, vlasy důkladně prosušte, protože mráz by je mohl výrazně poškodit. K dnešní době, ať už chceme nebo ne, patří různé stresové okamžiky – i stres a nekvalitní strava jsou viníkem nezdravých vlasů.
Tak jako se staráme o pleť, pokožku těla, nehty je potřeba se starat i o vlasy. Důležitá je vyvážená strava a pravidelná péče. Pokud jsou vlasy a zejména konečky velmi poškozené, navštivte nejdříve odborného kadeřníka, který odstraní nezdravé části vlasů, ty budou ihned na pohled vypadat zdravěji. Netruchlete, když přijdete o víc centimetrů, než byste chtěli, suché a roztřepené konečky nejsou stejně atraktivní a jen ubírají vlasům život. Na první pohled radikální zkrácení zdraví vlasů jen prospěje. Avšak aby nedocházelo k dalšímu narušování, je potřeba používat správné produkty. Vlasy nestačí jen umýt běžným šampónem, je potřeba jim dodat něco víc, a proto se nebojte sáhnout po speciálních přípravcích, jako jsou vyživující masky, regenerační kúry, zázračná séra, která obnovují strukturu vlasů. Obecně se nedá přesně doporučit, jak často si vlasy mýt, ale v případě suchých a poškozených vlasů to nijak nepřehánějte, protože i mytí znamená pro vlasy zátěž. Následné použití kondicionéru je nutností. Nejen že vlasům dodá lesk a hebkost, ale budou se lépe rozčesávat. Je vhodné používat produkty od stejné značky a řady, které se navzájem doplňují a zajistí tak kompletní péči. Alespoň jednou týdně vlasy oživte regenerační a vyživující maskou či kúrou. Nejpohodlnější je aplikace při koupeli – jako první věc při koupání naneste přípravek na vlasy a jako poslední jej opláchněte. Není problém, pokud pomocí masky budete vlasy regenerovat až 20 minut. Různé masky a balzámy patří běžně do sortimentu vlasové péče, avšak stále oblíbené jsou i masky domácí výroby - avokádové, banánové či medové. Masku nenanášejte přímo na pokožku hlavy, protože by se rychle mastily vlasy, ale nanášejte ji po celé délce vlasů směrem ke konečkům, kterým věnujte speciální péči. Nebojte se masku intenzivně do vlasů vmasírovat. Po uplynutí doby působení masku velmi pečlivě vymyjte z vlasů, mohla by vlasy po vysušení zatěžovat.
Domácí maska na suché vlasy
Rozmarýnový a levandulový olej pro větší lesk
Deset kapek z rozmarýnového a levandulového oleje smíchejte dohromady v misce. Výslednou směs jemně vmasírujte do vlasů a nechte působit aspoň půl hodiny, poté vlasy opláchněte vodou a vymyjte šampónem. Uvidíte, že již po prvním použití budou vlasy zdravější a plné lesku.
Tvaroh a mandlový olej pro suché vlasy
Pokud jsou vlasy mdlé, používejte tuto masku každý týden, dokud zas nebudou krásné a lesklé. Čtyři až pět lžiček obyčejného tvarohu smíchejte s pár kapkami mandlového oleje a vzniklou směs naneste na kořínky vlasů. Nechte působit 20–25 minut a poté vlasy umyjte šampónem a vodou.
Vejce a olivový olej pro vlasy bez života
Nejúčinnější směs na suché a poškozené vlasy. Jednu polévkovou lžíci olivového oleje smíchejte s jedním našlehaným vejcem a vetřete do vlasů. Nechte působit půl hodiny a pak důkladně smyjte.
Zábal na suché vlasy
Výživný zábal pro suché vlasy
Smíchejte žloutek s trochou teplého olivového oleje a medu, naneste na mokré vlasy, vetřete, zabalte hlavu do fólie a nechte dvacet minut působit. Poté vlasy důkladně umyjte šampónem na mastné vlasy. Skvělé odmašťovací účinky má také citrón.
Zábal pro odvážné – majonéza
Tento zábal má skvělé účinky v případě, že jsou vaše vlasy skutečně hodně vysušené a lámavé. Postup je následovný: vlasy si umyjte, vysušte a naneste na ně majonézu. Důkladně promněte a vmasírujte, převažte igelitem a navrch ještě ručníkem, aby byla hlava pěkně v teple. Nechte působit klidně i hodinu, pokud máte vlasy hodně suché. Pak hlavu umyjte šetrným šampónem.
Olivový olej na suché vlasy
Suché vlasy po něm budou silné a zdravé.
Potřebujeme:
- 1 dcl panenského olivového oleje
V mikrovlnce nahřejeme olivový olej, aby byl teplý, ale ne horký! Pak jej vetřeme do suchých vlasů, hlavně na konečky. Poté zabalíme vlasy do ručníku a půl hodiny necháme působit. Nakonec umyjeme vlasy jemným šampónem.
Suché vlasy – domácí recepty
Vlasové kúry a zábaly se většinou používají mezi prvním a druhým mytím hlavy. Prostředky se lehce vmasírují a pak nechají pod teplým zábalem 15 minut až hodinu působit.
Olejový zábal
Budete potřebovat:
- 5 polévkových lžic olivového oleje nebo oleje z pšeničných klíčků
- 1 citrón
Olej smícháme se šťávou z jednoho citrónu a vmasírujeme do suchých vlasů. Necháme působit 30 minut a poté smyjeme jemným šampónem.
Zábal z oleje pšeničných klíčků
Olej z pšeničných klíčků zahřejeme cca na 40 °C. Pokud jsou vlasy suché, promícháme tento olej se žloutkem. Umyjeme si vlasy (bez kondicionéru), poté na vlhké vlasy naneseme zábal, vlasy překryjeme igelitem a nakonec vše zabalíme do teplého, nahřátého ručníku. Necháme působit 20–25 minut a potom důkladně opláchneme.
Krémová kúra
Budete potřebovat:
- mastnější krém, například Nivea
- 1 polévková lžíce tvarohu
- citrón
Dvě polévkové lžíce krému (například Nivea) promícháme s jednou lžící tvarohu a přidáme lžičku citrónové šťávy. Naneseme na vlasy a necháme působit 30 minut. Poté vlasy dobře opláchneme.
Majonézový balzám
Majonézu naneseme na umyté vlasy a necháme působit asi půl hodiny, pro intenzivnější kúru až hodinu. Vlasy poté důkladně umyjeme jemným šampónem.
Pro slámovité vlasy – kúra s lopuchovým kořenem
Budete potřebovat:
- 1 vaječný žloutek
- 1 polévková lžíce oleje z lopuchového kořene
- 2 polévkové lžíce citrónové šťávy
Vaječný žloutek a olej (přidáváme po kapkách!) smícháme. Jakmile vznikne krém podobný majonéze, přidáme citrónovou šťávu. Vmasírujeme do vlhkých vlasů, zejména pak na konečky. Necháme působit půl hodiny, poté důkladně vymyjeme šampónem.
Pivní kúra
Budete potřebovat:
- 1 pivo
- 1 vejce
50 ml piva smícháme s 1 žloutkem (bez bílku), naneseme na mokré vlasy, překryjeme fólií a ručníkem a necháme 20–30 minut působit. Poté opláchneme. Vlasy budou pevné, lesklé a vyživené. Kúru stačí opakovat jednou za měsíc.
Pro hebké a pevné vlasy
Budete potřebovat:
- 2 lžíce medu
- 2 žloutky
- 1 lžička Extra virgin olivového oleje (uvedené množství je pro polodlouhé vlasy)
Med rozpustíme v hrnci nebo v mikrovlnce, teplý (ne moc horký, aby se žloutky neuvařily) ho smícháme se žloutky a olejem, vymícháme v jednolitou hmotu, kterou nanášíme na vlasy. Pro lepší efekt zabalíme vlasy do alobalu nebo mikrotenového sáčku a ještě ovážeme ručníkem. Necháme působit cca 20 minut, poté důkladně opláchneme, omyjeme šampónem a ošetříme kondicionérem. Kúru si dáváme maximálně 1x za týden až 14 dní, jinak by byly vlasy přetížené dodanou výživou a kvůli zplihlosti (či spíše jemnosti) by nedržely účes.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Kim