Genitální bradavice – Condylomata accuminata
Condylomata accuminata jsou virové bradavice přenosné pohlavním kontaktem. Vnímavost k HPV infekci je velmi individuální, výskyt v populaci je vysoký, jen u někoho se ale objeví kondylomata. Kondylomata patří do péče dermatovenerologa.
Příčiny
Vznik genitálních bradavic způsobují viry nízkého rizika (= low risk), známo je asi 15 typů: zejména 6, 11, 40, 42, 43, 51, 52 a další. Pokud se na jejich vzniku podílejí typy HPV 16, 18, tedy viry ze skupiny VYSOCE RIZIKOVÝCH HPV (= high risk), mohou být bradavice prestadiem těžkých přednádorových stavů až karcinomu.
Projevy
Genitální bradavice vznikají v místě vstupu infekce. Inkubační doba je několik týdnů až měsíců po infikaci. Později se vytvoří bradavičnaté útvary, které mají velikost od pár milimetrů až do centimetrových rozměrů. Vyskytují se ve shlucích, čímž vytvářejí vystupující květákovité útvary, které bývají svědivé. Jsou bílé až růžové barvy. Nejčastěji se u žen vyskytují na velkých i malých pyscích, klitorisu, v močové trubici, pochvě, okolo konečníku, u mužů pak v oblasti žaludu, v blízkosti ústí močové trubice, na předkožce, šourku a v okolí konečníku. Při pohlavním styku mohou vyvolat bolest i krvácení. Pokud došlo k nákaze papillomavirem při orálním sexu, mohou se genitální bradavice objevit v hrtanu a na patrových obloucích. Pacientky nemusí mít žádné problémy. Subjektivní obtíže pacientky většinou již korelují s nálezem.
Projevy:
- bolest (při nebo po pohlavním styku, bez této závislosti);
- chronický výtok (může být mnoho dalších etiologií nebo superinfekce bakteriální, kandidózní) spíše bílé barvy;
- krvácení mimo menstruační cyklus;
- obtíže při močení (pozor na mnoho dalších etiologií);
- v pokročilých případech obecné známky maligního procesu – kachexie, únava a podobně.
Zde můžete vidět, jak vypadají genitální bradavice.
Stadia nemoci
- CIN 1 – sledování s půlročním opakováním stěrů a biopsie, většina regreduje;
- CIN 2 – je brána jako high risk léze a je léčena excizí ložiska (byla zkoušena lokální virostatika, což mělo léčebný efekt, ale vedle excize nedostatečný), případně se provádí HPV test a při negativitě se pacient pouze sleduje;
- CIN 3 – excize ložiska (ve specifických případech extrafasciální hysterektomie), regrese je cca ve 30 % případů, ostatní perzistují nebo progredují;
- invazivní karcinom – chirurgická léčba u časných stadií, pokročilejší vyžadují konkomitantní chemoradioterapii.
Léčba
Léčba genitálních bradavic patří vždy do rukou lékaře. Rozhodně nepoužívejte k jejich léčbě volně dostupné přípravky, které si koupíte v lékárně. Vždy navštivte kožního lékaře, který vám předepíše vhodná léčiva a doporučí vhodný postup léčby. Mezi nejčastěji používané způsoby léčby genitálních bradavic patří přípravky Aldara (Imiquimod) a Condylox, Wartec či Warticon (Podophylox). Vedle používání krémů se genitální bradavice odstraňují pomocí kryochirurgie, kyseliny trichloroctové anebo elektrokauterizací, laserovou ablací či chirurgickou excizí. Lze také použít interferony.
Výskyt v ČR
Výskyt genitálních bradavic v ČR za posledních deset let dramaticky vzrostl zvláště u mladých lidí. Problémem je pak častý návrat nemoci, i pokud se podaří kondylomata odstranit (leptání, laser, operace). Po odstranění rozsáhlejších kondylomat zůstávají jizvy. Samotná kondylomata ovlivňují významně sexualitu, často výrazně limitují sexuální aktivitu a jsou velmi frustrující. V české populaci je výskyt malignit čípku 20 případů na 100 000 žen ročně a úmrtnost je 7 na 100 000. Pouze necelých 50 % žen přichází k lékaři s karcinomem v operabilním stadiu (většina žen s karcinomem čípku totiž nechodí na pravidelné prohlídky).
Autor: © svevi
Foto: © Shrabonisikder