Aplikační techniky
Barvy na vlasy se používají kvůli změně vzhledu. Jedná se o moderní trend používající několik barev k tvorbě melírů nebo barevných přechodů. Aplikační techniky mají za úkol zvýrazňovat, zesvětlovat, vytvářet nové metody, jako je například ombre. Veškeré aplikační techniky mohou být použity s jakýmkoliv typem barvy. U světlých vlasů dochází pouze k zesvětlení.
Ombre
Ombre je speciální metoda barvení vlasů, která pochází z Francie. Tam vznikla v 70. letech 20. století a populární je zejména ve Spojených státech. V posledních měsících se však hit „ombre hair“ přesunul také do Evropy, kde jej zkoušejí ženy každého věku.
Ombre hair se vyznačuje tmavou barvou u kořínků vlasů, která postupně přechází ve světlejší tón až téměř k blond barvě konečků vlasů. Nikdy ne obráceně! Výsledkem musí být přirozeně odstupňovaná barva vlasů, konečky téměř úplně blonďaté. Přechod by neměl být vysoce kontrastní, ale opravdu postupný. Tedy ne tak, že budete mít půlku hlavy tmavě hnědou a půlku blonďatou. Pravé ombre má nádherný, plynulý a nenásilný přechod.
Barevné kombinace ombre hair mohou být různé. Klasickou barevnou kombinací však zůstává tmavá, tedy hnědá nebo černá, a blond barva vlasů. Záleží však na každém z vás, co si vyberete, konečky mohou být například růžové, fialové nebo zrzavé, podle toho, do jak velkého extrému chcete jít. Ombre hair je také velmi praktické. Zmizí starosti dobarvovat si vlasy každý měsíc a budete vypadat pořád krásně.
Ombre hair vám vytvoří každá šikovná kadeřnice, ale není problém si jej zkusit také doma. Na trhu je celkem velký výběr ombre barev, zpravidla ve 3 různých odstínech. Na blond vlasy, na hnědé vlasy a na tmavě hnědé a černé vlasy. Součástí balení je také kartáček, kterým barvu snadno nanesete, barva nikde nestéká a použití je velice snadné. Pokud však máte strach vytvořit si ombre sama doma, neváhejte a vyberte si kvalitní kadeřnictví. Pokud si dá kadeřnice opravdu záležet a přechody jsou plynulé a přirozené, výsledek je opravdu skvělý a vy odejdete zajisté velice spokojená.
Historie barvení vlasů
Kdo se domnívá, že barvení vlasů je vynálezem moderní doby, mýlí se. Naopak, barvení vlasů má své kořeny už v dávné minulosti. Ženy se zkrátka vždy chtěly líbit, a to i ve starověku.
Historie barvení vlasů sahá do antiky. Už v antickém Římě znali stovky metod, jak pomocí přírodních látek změnit barvu vlasů. Všechny barvy na vlasy tehdy sloužily k ztmavování vlasů.
To, že k barvení vlasů docházelo už ve starověku, potvrzují nálezy z Egypta, kde byla objevena více než 5 000 let stará mumie se zbytky barvy na vlasech. Henna (nechemická barva) v té době pomáhala jednak zakrýt šediny, ale sloužila i k dosažení žádoucího tmavého odstínu vlasů.
Kromě samotných vlasů se barvily i příčesky zhotovované z vlasů otrokyň. Nejprve se používala henna a později takzvané indigo (namodralá čerň).
V renesanci bylo v módě barvit si vlasy na světlo, neboť žlutá/zlatá byla barva andělů. V knize „18 knih záhad umění a přírody“ jsou vysvětleny různé metody barvení vlasů na černo, blond, zeleno, červeno i bílo.
Blonďatou barvu vlasů si oblíbily ve starověkém Římě. Římanky však měly tmavé vlasy, a tak si vyráběly paruky z vlasů otrokyň germánského původu. Byly zde sice pokusy o jisté odbarvení (citrónová šťáva, heřmánkové odvary, pobyt na slunci a jiné), ale tyto postupy nebyly tak účinné, jak by si ženy představovaly.
Po roce 1900 byla vynalezena první chemická barva na vlasy, která využívala účinky peroxidu a amoniaku. První syntetickou barvu na vlasy vytvořil v roce 1907 Eugen Schueller, zakladatel L'Oreal. V tom samém roce uvedl na trh barvu Dream blond a éra peroxidových hereckých hvězd mohla začít. První barva na vlasy využívala účinek peroxidu vodíku a amoniaku. Ty se mimochodem používaly ještě donedávna. Následující roky byla – a stále je – v barvení vlasů využívána především chemie. Nutno však podotknout, že v posledních letech se stále více prosazuje opětovný návrat k přírodě a ochrana přírody proti znečišťování chemikáliemi.
Typy barvení
Permanentní barvy (trvalé)
Obarvení vlasů dosahujeme oxidačními barvami s 50–100% krycí schopností, tedy dostatečnou až dokonalou schopností. Jejich předností je velký výběr barev, vysoká trvanlivost až 100% krytí. Obsahují 6–12 % peroxidu vodíku. Vlasy je potřeba při odrostech dobarvovat. Může dojít k podráždění pokožky. Permanentní barvy díky peroxidu narušují přirozené vlasové barvivo, a proto je změna trvalá. I při použití stahovače (který barvu více či méně odstraní) nezískáme původní barvu, protože již byla odstraněna barvou chemickou.
Dočasné zbarvení vlasů
Oxidačními přelivy a fyzikálními barvivy
Fyzikální barviva s keratinem nereagují a snadno se smývají. Patří sem smývatelné barvy – po několika umytích šamponem, avšak nikdy zcela nezmizí! Nabízí poměrně široký výběr barev. Stupeň intenzity krytí je 15–50%. Obsahují cca 1,9 % peroxidu vodíku, díky čemu vlasy méně poškozují. Může také dojít k podráždění pokožky.
Semipermanentní (krátkodobé) barvy
Jsou ideální pro domácí použití, neboť jejich aplikace je mnohem jednodušší a neosahují tak silné chemické látky. Patří sem barvy ve formě šamponů, které vlasy obarví pouze na několik umytí. Vlasy však můžeme pouze ztmavit, nikoli zesvětlit (blond tedy nedosáhneme). Jejich krycí schopnost není tak vysoká jako u chemických barev a pohybuje se v rozmezí 15–50 %. Jsou řešením pro ty, kteří rádi experimentují. Snadno se vymývají – už po jednom umytí šamponem. Nacházejí se ve formě barevných pěnových tužidel, řasenek a podobně. V nabídce je poměrně široká škála barev včetně extravagantních odstínů.
Alternativní barvení vlasů
Neobvyklé barvy na vlasy zkoušejí hlavně přívrženci různých hudebních žánrů. Například mnozí punk-rockeři si rádi barví vlasy na zeleno a červeno. Také růžová a oranžová jsou celkem populární.
Po jaké době se můžou barvit vlasy
Pokud potřebujete mít na vlasech sytější odstín nebo je mít více odbarvené, tak je potřeba aplikovat dvě barvení za sebou. Jenže za jak dlouho, abyste si nezničili svoje vlasy? Dalo by se říci, že by bylo vhodné počkat, aby si vlas odpočinul, nabral tak zvaně sílu. Ale opravdu tohle vlas dokáže? Vlasový stvol je tvořen zrohovatělými aminokyselinami, které se vytvoří a uskupí ve vlasové cibulce. Tady taky vlas dostane poslední energetickou podporu od našeho těla. Vlasem nevedou žádné žíly, které by ho zásobovaly živinami. Jediná podpora vlasu je z venku - prostřednictvím kožního mazu a dodatečné péče, která vlas zaceluje a hydratuje. Jenže hydratovaný a uměle zacelený vlas se o to obtížněji barví. Proto další barvení je vhodnější provést ihned po proschnutí vlasů z předchozího barvení. Samozřejmě se mezi barvením neaplikuje péče ve formě kondicionéru. Ten si nechte až po dokončení barvení a na příští mytí vlasů. Při každém barvení dojde k nežádoucím účinkům na vasech, zejména k jejich vysušení a zvýšené lomivosti nebo naopak gumovosti (tzv chemlonové vlasy). S tím je potřeba počítat i u opakovaného barvení vlasů - čím více barvení, tím více poškozené vlasy budou.
Nežádoucí účinky barvení vlasů
Následky barvení vlasů jsou různé. U některých jedinců se může vyskytnout alergie na barvu na vlasy či podráždění kůže. Pokud si vlasy barvíte a alergii nemáte, neznamená to, že se vás tento problém nemusí nikdy týkat. Alergie může totiž vzniknout kdykoliv a v každém věku. Reakce na barvy na vlasy patří k nejčastějším případům kontaktní alergie. Tyto reakce mohou být často velice vážné – od mírných pupínků přes boláky, puchýře a rozsáhlé otoky, spojené se svěděním, neúnosnou bolestí a horečkou. V nejhorším případě se může postižený i udusit. V takových případech bývá nutná hospitalizace, protože se reakce neomezí na kožní projevy, ale zasahují sliznice a orgány kdekoli v těle.
Lidem s alergií na barvy na vlasy se nabízí možnost využít speciálních rostlinných barev na vlasy. Výslednou barvu vlasů ovlivňuje řada faktorů a je možné, že výsledná barva se bude lišit od požadované. Některé barvy obsahují více agresivních chemických látek a může dojít k poškození vlasových kořínků.
Nejnebezpečnější jsou trvalé barvy s vysokým obsahem peroxidu, které se nenanáší pouze na vlasy, ale i na pokožku hlavy. Barvy na vlasy škodí i vašemu močovému měchýři.
Varování na obalu, že si 48 hodin před aplikací máme zkusit reakci na svém zápěstí, je dost důležité. POZOR: Tento test je nutné opakovat před každým novým použitím barvy, pokud si chceme být skutečně jistí, že je pro nás bezpečná.
Lidé si obvykle myslí, že jim vadí přítomný peroxid. Ten sice skutečně ničí vlasy a může místně poškodit kůži, ale daleko víc způsobuje alergii látka zvaná PPD neboli parafenylendiamin.
Nemusí jít vždycky o tak bouřlivý proces. Bohužel se ukazuje, že následkem dlouholetého barvení vlasů mohou být záněty a recidivující infekce kdekoliv v těle! Nejčastěji se tato spojitost projevuje v případě zánětů močového měchýře a močových cest, spojených s gynekologickými problémy.
Proto se nedivte, když vám urolog položí zdánlivě nelogickou otázku, zda si barvíte vlasy. Opakující se záněty močových cest, jimiž trpí tolik žen (říká se, že až 30 %), bývají někdy způsobené alergizujícími látkami PPD z barev na vlasy. Po jejich vysazení se do půl roku močový měchýř výrazně zklidní.
Péče o barvené vlasy
Barvené vlasy vyžadují kvalitní péči a k tomuto účelu slouží speciální přípravky. Tyto produkty jsou vyvinuty tak, aby barvu vlasů chránily a zároveň o vlasy pečovaly.
- Po aplikaci barvy na vlasy určitě chceme, aby barva vydržela co nejdéle. Ztráta barvy může být zapříčiněna například vodou, nečistotami, ultrafialovým zářením, volnými radikály a tak dále.
- Ke ztrátě barvy dochází postupně při každém mytí vlasů, při koupání, na barvu působí i déšť a pot.
- Ačkoliv je působení vody hlavní příčinou ztráty barvy, neměli bychom nijak omezovat běžné mytí vlasů, na které jsme zvyklí. Je třeba ale dbát na to, aby vlasy nebyly namáčeny zbytečně dlouho, a důležité je také používat speciální přípravky na barvené vlasy.
- Na trvalost barvy působí i stav našich vlasů. Čím více jsou vlasy poškozené, tím méně barva vydrží.
- I při nabarvených vlasech je možné běžně používat vlasové přípravky jako tužidla, gely, vosky, laky, spreje a podobně.
- Barvíte si vlasy často a připadají vám zničené, bez lesku a bez života? Zkuste speciální obnovující kúry pro barvené vlasy.
- Při nákupu chemické barvy se řiďte nejtmavším odstínem vlasů, který má modelka na obrázku: většinou bývá nejvíce vypovídající.
- Pokud plánujete použít chemickou barvu nebo přeliv ihned po použití stahovače (klidně v rozmezí několika dní po stahování), vždy si vyberte hodně světlou (klidně i blond) barvu: vlasy po stahování mají tendenci chytat pigment daleko více než normálně, takže po použití například Lískového oříšku byste mohli lehce skončit s hlavou černou jako bota. Stejné omezení platí i pro hennu: také po stahování chytá velmi tmavě.
Jak na barvení vlasů
- Několik dnů před barvením se snažte nepoužívat kondicionéry a vlasové kúry. Ty totiž uzavírají povrch vlasu, barva do něj hůře proniká a výsledek barvení je mnohem méně intenzivní. Pokud máte vlasy zničené nebo vyšisované od sluníčka, barva může být naopak mnohem intenzivnější. Barvit vlasy se rovněž nedoporučuje dva týdny před nebo po trvalé ondulaci.
- Barvení vlasů si naplánujte tak, abyste měla sama na sebe alespoň dvě hodiny času a klidu. Ideální je situace, kdy budete třeba sama doma, takže se do koupelny za vámi nebudou dobývat ostatní členové rodiny.
- Vlasy před barvením permanentní barvou nemyjte, je třeba, aby na pokožce zůstal ochranný film. Ztrátou ochranného filmu by mohlo dojít k podráždění pokožky.
- Pokožku kolem čela, uší a na krku namažte krémem (zejména pokud nanášíte tmavou barvu).
- Připravte si celý obsah balení barvy, sklenici nebo misku k přípravě směsi, starý ručník k ochraně oblečení, hřeben nebo štětec na vlasy k nanášení barvy, hřeben s řídkými zuby, nůžky, hodinky nebo kuchyňský budík.
- Před barvením si vždy udělejte test kožní snášenlivosti. Naneste malé množství barvicí směsi na kůži v loketní jamce a 45 minut počkejte. Pokud vaše kůže výrazně zrudne, raději na tuhle barvu zapomeňte.
- Vlasy před barvením nemáčejte!
- Pozorně si pročtěte návod a mějte ho po ruce po celou dobu barvení.
- Navlečte si přiložené rukavice a do připravené misky nebo sklenice vytlačte obsah sáčků s vyvíjející emulzí a také všechen barvicí krém z tuby.
- Směs dobře promíchejte.
Správný postup barvení
- Při samotném procesu barvení určitě nespěchejte a snažte se postupovat velmi pečlivě. Zejména na delších vlasech se vyplatí barvou nešetřit, raději si pořiďte dvě krabičky, abyste měla barvicí směsi opravdu dostatek.
- Barvicí směs začněte nanášet rovnoměrně pomocí nanášecího štětce, začněte od týla. Směs nanášejte asi 2 cm od vlasových kořínků.
- Naneste barvicí směs rovnoměrně do vlasů a následně ji aplikujte také ke kořínkům vlasů.
- Nechte směs působit po dobu, která je uvedena v návodu k použití, nejčastěji 30–45 minut.
- Pokud chcete obarvit pouze odrosty u kořínků vlasů, zvolte odlišný postup. Barvicí směs se v takových případech nanáší pouze na odrostlé části. Směs pak opět nechte působit po dobu, která je uvedena v návodu k použití.
- 10 minut před uplynutím doby působení barvicí směsi vlasy rozčešte rovnoměrně hřebenem s řídkými zuby.
- Po uplynutí doby působení smývejte barvu tak dlouho, dokud nebude z vašich vlasů stékat čirá voda. Teprve potom je umyjte šamponem určeným speciálně pro barvené vlasy.
- Používejte vlasovou péči určenou speciálně pro barvené vlasy. Barva pak zůstane déle intenzivní a lesklá jako po obarvení.
- Aplikace barvy je snadná a doba působení relativně krátká. Také výsledný efekt je velmi přesvědčivý a vaše vlasy získají po použití kvalitní značkové barvy krásný sytý odstín a zářivý lesk.
Jak chytne barva při menstruaci
V období kdy žena menstruuje jsou vlasy po celé své délce stále stejné jako mimo menzes. Vyrostlý vlas může v tomto období ovlivnit jen kvalita séba, kterým se vlasy přirozeně mastí, a které se vylučuje z pokožky prostřednictvím pórů. U některých žen bylo prokázáno, že jejich sébum má v období menstruace neobvyklé vlastnosti, které mění přilnavost barvy a můžou také zapříčinit nečekanou alergickou reakci. Proto je lepší vlasy při menstruaci nebarvit a počkat až týden po ni.
Výběr barvy na vlasy podle fota
Zde je k dispozici webová služba, která umožňuje nahrát svoji vlastní fotografii, na které si pak odzkoušíte různé odstíny barev. Díky tomu můžete bezvadně vybrat správnou barvu a pak najisto si ji koupit v drogérii. Takže vzhůru do experimentování bez následků, zde je odkaz: výběr barvy na vlasy podle fota.
Barva na vlasy – cena
Tady je seznam nejlevnějších cen barev na vlasy.
Barevné přelivy na vlasy – cena
Tady je uveden seznam nejlevnějších cen přelivů na vlasy.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Mutler